Zapewne mógł wyprosić ocalenie tylko ze względu na jednego, ale chyba nie przypuszczał, że zepsucie jest tak wielkie.
Wykonanie kary
Wysłannicy Boga docierają do Sodomy wieczorem. Dla zwykłego człowieka byłoby to niemożliwe, biorąc pod uwagę fakt, iż z Hebronu wyruszyli po południu i mieli do przebycia 60 km uciążliwej drogi. Lot, który odpoczywał po trudach dnia u bramy miasta, jak to było w zwyczaju ówczesnych mieszkańców, zobaczył ich i podobnie jak wcześniej Abraham, powitał i ugościł. Nakłonił ich także, by spędzili noc pod jego dachem. Jednakże sprowadziło to na niego kłopoty. Mężczyźni z Sodomy zgromadzili się przed jego domem żądając wydania im gości, by mogli z nimi współżyć. Lot znalazł się w rozpaczliwej sytuacji. Biorąc pod uwagę fakt, że gościnność w tamtych czasach stawiano ponad wszystko i największą hańbą dla gospodarza byłaby krzywda wyrządzona jego gościom – można przynajmniej trochę zrozumieć decyzję Lota. Proponuje on bowiem, że zamiast przybyszów, wyda swoje córki. Kiedy mieszkańcy Sodomy odrzucają tę propozycję i atakują Lota, wówczas interweniują wysłannicy Boga dotykając ich ślepotą.
Użyty w tym fragmencie wyraz hebrajski nie oznacza ślepoty trwałej i całkowitej lecz, podobnie jak w 2 Krl 6,18, stan pewnego rodzaju iluzji optycznej powodującej, że Sodomici nie potrafili odnaleźć wejścia do domu Lota.
O świcie, ponieważ Lot zwlekał z opuszczeniem Sodomy, Boży wysłannicy wyciągnęli go i wraz z rodziną wyprowadzili poza miasto. Uciekli do miasteczka Soar, którego ocalenie Lot uprosił u Boga, by miał się gdzie schronić. Niestety w trakcie ucieczki jego żona łamie zakaz, ogląda się za siebie i zostaje zamieniona w słup soli. Autor biblijny opisuje to następującymi słowami:
„Słońce wzeszło już nad ziemią, gdy Lot przybył do Soaru. A wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia [pochodzący] od Pana z <nieba>. I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańcami miast, a także roślinność. Żona Lota, która szła za nim, obejrzała się i stała się słupem soli.” (19,23-26)
Kiedyś sądzono, że zniszczenie Sodomy i Gomory wiąże się z powstaniem Morza Martwego, jednakże w rzeczywistości powstało ono dużo wcześniej. Najprawdopodobniej więc chodzi tutaj o trzęsienie ziemi połączone z wybuchem wulkanu. Ponadto w rejonie Morza Martwego znajdują się naturalne złoża bitumitów i siarki. Możliwe więc, że doszło również do zapalenia się i eksplozji siarki, która spadła później na miasta w postaci ognistego deszczu.
Różnie też tłumaczy się postępowanie żony Lota. Niektórzy przypuszczają, że nie tylko się obejrzała, ale wróciła do Sodomy, by zabrać z domu jeszcze coś zapomnianego wcześniej (tak to przedstawiał już Filon Aleksandryjski w Legis allegoriarum). Za taką interpretacją przemawia między innymi fakt, że użyte słowa hebrajskie mogą oznaczać, nie tylko się obejrzenie się, ale i powrót. Poza tym zwolennicy tej hipotezy jako argument przytaczają słowa Jezusa:
„Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi. W owym dniu, kto będzie na dachu, a jego rzeczy w mieszkaniu, niech nie schodzi, by je zabrać; a kto na polu, niech również nie wraca do siebie. Miejcie w pamięci żonę Lota!” (Łk 17,28-32)
Smutne zakończenie
Biblijny opis zniszczenia Sodomy i Gomory łączy się z - uważanym za ludowe - opowiadaniem o pochodzeniu dwóch sąsiadujących z Izraelitami narodów: Ammonitów i Moabitów. Mieli oni być potomkami synów zrodzonych z kazirodczego współżycia córek Lota ze swoim ojcem, którego wcześniej upoiły winem. Etymologicznie słowo Moab przypomina min-ab (= od ojca), a ben-ammi oznacza: syn mego (najbliższego) krewnego. Wielu komentatorów domyśla się tutaj jednak etymologii ludowej imion, całe opowiadanie uważając za etiologię ludową.
To szokujące wydarzenie jest ostatnim w wielu epizodów, które począwszy od 13 rozdziału ukazywały jak wiara Lota różniła się od wiary Abrahama. Uzasadniały w ten sposób fakt, że potomstwo Lota nie będzie miało udziału w obietnicy danej Abrahamowi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |