Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Jest to fragment książki "Księgi Historyczne Starego Testamentu", który publikujemy za zgodą Wydawnictwa WAM
Problem chronologii
Zasługą autora jest próba synchronizacji dziejów obu królestw. Podaje on lata panowania królów, zamieszcza też wzmianki o faktach, które pozwalają znaleźć punkty styczne obu linii królewskich. To zestawienie jednak zawiera nieścisłość.
Według chronologii królów judzkich od Roboama do Ochozjasza upłynęło 95 lat, według lat królów izraelskich ten sam okres wynosi 98 lat. Porównanie zaś z chronologią asyryjską daje tu tylko 87 lat. Dla okresu od Ochozjasza do niewoli babilońskiej mamy odpowiednio 165, 143, 120 lat. W związku z tym problemem musimy pamiętać, że liczby w Biblii nie zawsze podawane są w sposób ścisły. Ponadto bardzo często następowały współrządy ojca z synem i te lata liczono obu. Także rok śmierci króla zaliczano albo jemu, albo następcy i pod tym względem zwyczaje obu królestw różniły się między sobą. Nieścisłość rodzi się także z powodu odmiennego rozpoczynania roku w obu królestwach. Rozpoczynał się on w królestwie południowym na przełomie września i października, natomiast w królestwie północnym na przełomie marca i kwietnia. Pół roku różnicy powodowało zaliczenie lub niezaliczenie całego roku w rachubie. Różny sposób pisania liczb, czasem niezbyt wyraźny, także przyczynić się mógł do pomyłek.
Tej zatem trudności chronologicznej także nie należy uważać za przeszkodę w uznaniu historycznej wartości księgi. Staraliśmy się zobaczyć ją od strony literackiej, pozostaje nam zapoznanie się z jej treścią teologiczną.
Teologia Ksiąg Królewskich
Księga Królewska nawiązuje do historii królestwa judzkiego i izraelskiego. W jej bardziej historyczny wątek wplecione są dzieje proroków Eliasza i Elizeusza, bardzo ciekawe jako gatunek literacki. Są one bogate w elementy legendarne, które mają podkreślić wielkość proroka i przekazać właściwą treść religijną. Obecnie właśnie treść teologiczna całej Księgi jest przedmiotem naszego zainteresowania. Księga ta bowiem, jak każda księga Pisma Świętego, została napisana dla naszego pouczenia, dla pouczenia wszystkich ludzi.
Zasadnicze problemy
Zasadniczą myśl teologiczną Księgi Królewskiej można streścić w następującym haśle: jeden Bóg, jedna świątynia i jeden kult. Te trzy sprawy przedstawione są na kanwie historii. Historia i poszczególne jednostki w niej występujące osądzone są w świetle tego hasła. Dlatego okrzyk Eliasza na Karmelu: Naprawdę Jahwe jest Bogiem (1 Krl 18,39) jest jakby centralnym punktem całej Księgi, którą można traktować jako komentarz do tego zawołania. Na Karmelu dokonał się sąd Boży, na który Eliasz wezwał czterystu pięćdziesięciu proroków Baala. Wołali oni do swego bożka, ale on nie dał odpowiedzi. Jahwe zaś odpowiedział ogniem z nieba na prośbę Eliasza i spalił przygotowaną ofiarę. Wtedy cały lud przekonał się, że Jahwe jest Bogiem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |