List od Pana Boga

Wszystkim, którzy twierdzą, że gdyby Bóg do nich przemówił, natychmiast staliby się gorliwymi katolikami, mówię, że ich pragnienie się spełniło. Gdy robią wielkie oczy, odsyłam ich do Pisma Świętego – mówi Anna, licealistka ze Skierniewic.

Trzecia niedziela wielkanocna rozpoczyna w Polsce II Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jest to czas, w którym w szczególny sposób podkreślane są rola, miejsce i znaczenie Pisma Świętego w życiu Kościoła, a także w życiu każdego człowieka. Tegoroczne hasło: „Patrzmy na Jezusa – miłosiernego i wiarygodnego Arcykapłana” nawiązuje do obchodzonego w Kościele Roku Kapłańskiego. Tydzień ma także przypomnieć, że podstawowym zadaniem, do którego Jezus powołuje kapłanów, jest głoszenie Ewangelii. Podobnie, jak w zeszłym roku materiały i pomoce dla duszpasterzy przygotowało Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, które jest inicjatorem Niedzielii Tygodnia Biblijnego.

Na kolanach przed Księgą

W parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach przed Mszą św. Biblia była wnoszona procesyjnie, a następnie wykładana na specjalnie przygotowanym miejscu, przyozdobionym kwiatami i płonącymi świecami. Na zakończenie każdej Eucharystii odprawiano krótkie nabożeństwo słowa Bożego, oparte na tekstach Starego i NowegoTestamentu.
– Nabożeństwo, podczas którego klęczeliśmy przed księgą Pisma Świętego, podobnie, jak ma to miejsce przy uroczystościach eucharystycznych, było podkreśleniem, że czytając Biblię, spotykamy się z samym Chrystusem – wyjaśnia ks. Mariusz Szmajdziński. – By spotkać Boga w Słowie, nie wystarczy tylko mieć Pismo Święte. Ono musi stać się księgą, do której nieustannie zaglądamy. Tylko czytając i kontemplując Ewangelię, możemy widzieć i kontemplować Jezusa – tłumaczy ks. Mariusz.
Podczas nabożeństwa odmawiano także modlitwę powszechną z odniesieniem do 12 postaci Starego i Nowego Testamentu. Wszystkie czytane teksty ukazywały rolę słowa Bożego. – Tydzień Biblijny jest dobrym czasem, by przypominać wiernym, że Chrystus jest obecny także w słowie Bożym. Na spotkaniach biblijnych padają propozycje, by pomyśleć o uroczystości Bożego Słowa, analogicznej do uroczystości Bożego Ciała – mówi ks. Szmajdziński.

Podziel się Biblią List od Pana Boga   Agnieszka Napiórkowska Na zakończenie Eucharystii wierni zostali pobłogosławieni Biblią

Nabożeństwo słowa Bożego to niejedyna propozycja na Tydzień Biblijny w parafii św. Jakuba. Przez cały czas duszpasterze zachęcali parafian do dokładnego przejrzenia swoich biblioteczek. Po co? By poszukać w nich nieużywanych, dodatkowych egzemplarzy Pisma Świętego. W kościele przy ołtarzu zostało przygotowane miejsce, gdzie można było je zostawiać. Co stanie się z przyniesionymi egzemplarzami Biblii, przez pewien czas pozostawało tajemnicą.
– Byliśmy zachwyceni odpowiedzią parafian na naszą akcję. Wciągu tygodnia do kościoła przyniesiono ponad 30 egzemplarzy Biblii. Wśród nich była 4-tomowa Biblia poznańska, Biblia w tłumaczeniu Wujka, a także ilustrowana Biblia Młodych – wylicza z zadowoleniem
ks. Mariusz, pomysłodawca akcji.
Przyniesione egzemplarze w następną niedzielę zostały wyłożone przed ołtarzem z informacją, że mogą je zabrać ci, którzy w domu Biblii nie posiadają, a mają pragnienie ją czytać.
– Zanim rozkochałam się w Piśmie Świętym, byłam lekkoduchem. Myślałam o tym, by jak najwięcej ugrać dla siebie. Podczas bierzmowania moja chrzestna podarowała mi egzemplarz Biblii, mówiąc, że jest to list od Boga. Jeśli go nie przeczytam, nic nie zrozumiem z miłości – opowiada Anna, licealistka ze Skierniewic.
– Zaczęłam czytać i z dnia na dzień wszystko stawało się inne. Zrozumiałam, że to nie księga, która opisuje dawne wydarzenia, ale słowo, które potrafi otworzyć mi oczy i serce. Dziś, gdy idę na imieniny czy urodziny do znajomych, a wiem, że nie mają Biblii, zawsze ją zanoszę, bo jestem pewna, że to najlepszy prezent. Jeden egzemplarz zaniosłam do kościoła – dodaje Anna.
Tydzień Biblijny przypomina, że list od Boga jest w zasięgu ręki – w każdej chwili można po niego sięgać.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg