Powinno się ją stosować

Swoją znajomość Ewangelii wg św. Mateusza sprawdzali w Koszalinie ministranci z całej diecezji.

To 7. doroczny Diecezjalny Konkurs Biblijny dla ministrantów młodszych, dedykowany uczniom szkół podstawowych. Do salki 103 przy kościele katedralnym w Koszalinie przybyło nań 31 uczestników z 12 parafii wraz z rodzicami, katechetami i księżmi.

Wiedza na temat Mateuszowej Ewangelii przyda się wszystkim podczas sprawowania służby ołtarza, a jeszcze bardziej tym z nich, którzy zdecydują się wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w marcu przyszłego roku, obejmującym zakresem tę oraz dwie pozostałe ewangelie synoptyczne - wg św. Łukasza i św. Marka.

- To, że ministrant sięgnie po Ewangelię, jest ważnym elementem jego formacji - powiedział ks. Tomasz Tomaszewski, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego. Liczy on na to, że przygotowania do konkursu nie polegały na czytaniu Ewangelii jak zwykłej książki, ale że otworzyły ministrantów na doświadczenie żywej relacji z Bogiem. - Chodzi o to, by doświadczyli obecności Pana Jezusa w swoim życiu, z Jego nauczaniem, z Jego działaniami - powiedział.

Kapłan podkreślił także wkład rodziców, księży i katechetów w przygotowania dzieci i nastolatków do konkursu.

Ks. Wojciech Pawlak z parafii św. Kazimierza w Koszalinie zaprosił do konkursu 4 ministrantów. Przyznaje, że etap wspólnych przygotowań przysporzył nieco problemów. - Najpierw pojawił się ich przestrach przed samym ogromem wiedzy, tym bardziej że biorą oni pierwszy raz udział w takim konkursie i nie wiedzieli, że może być tego tak dużo. Trochę kłopotu sprawiły im słowa w innych językach stosowanych w Biblii - powiedział ks. Pawlak. Kapłan widzi jednak sens podejmowania takiego trudu. - Dobrze byłoby, żeby ktoś, kto decyduje się służyć przy ołtarzu, znał Pismo Święte.

12-latek Łukasz Piętka uważa, że zdobywanie wiedzy o Ewangelii, prócz mozolnego zapamiętywania, miało także głębszy wymiar. - Pierwszy raz czytałem tę Ewangelię w całości i dowiedziałem się trochę nowych rzeczy - mówi młody kołobrzeżanin. - Ale mam też wnioski odnoszące się do życia, np. zasadę "nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni". I dużo innych, które powinny być stosowane na co dzień.

Jednemu z młodszych uczestników konkursu - 10-letniemu Kornelowi Kolańskiemu z Darłowa - w zapoznaniu się z Dobrą Nowiną przekazaną przez św. Mateusza pomagał tata. - Przygotowywaliśmy się, korzystając z internetu, gdzie wyszukiwaliśmy podane zagadnienia, czytaliśmy odnoszące się do nich fragmenty Ewangelii - powiedział Radosław Kolański.

Darłowianin przyznaje, że napotykał przy okazji takie zdania, które go zaskoczyły - nie pamiętał ich. - Wydawało mi się, że do tej pory ich nie znałem, że czytam je po raz pierwszy. To odkrywanie Ewangelii było dla mnie zaskoczeniem - mówił.

W kategorii uczniów klas III-V:

- I miejsce - Maciej Tumanik, kl. V, parafia pw. MB Szkaplerznej w Szczeglinie (opiekun: ks. Roman Gałka),
- II miejsce - Ignacy Sochoń, kl. III, parafia pw. św. Kazimierza w Koszalinie (opiekun: ks. Wojciech Pawlak),
- III miejsce - Franciszek Zima, kl. IV, parafia pw. Narodzenia NMP w Białogardzie (opiekun: ks. Tomasz Zabielski).

W kategorii uczniów klas VI-VIII:

- I miejsce - Konrad Michalik, kl. VIII, parafia pw. Narodzenia NMP w Białogardzie (opiekun: ks. Tomasz Zabielski),
- II miejsce - Mateusz Sługocki, kl. VIII, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie (opiekun: ks. Mariusz Ambroziewicz),
- III miejsce - Igor Kółakowski, kl. VIII, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie (opiekun: ks. Mariusz Ambroziewicz).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg