Prawdziwe oblicze Marii Magdaleny

Wokół postaci Marii Magdaleny narosło wiele legend. Mają one jednak niewiele wspólnego z prawdą zawartą na kartach Ewangelii.

Nie znajdziemy w Piśmie Świętym informacji o tym, że Maria Magdalena trudniła się prostytucją. Dowiemy się natomiast, że Chrystus uwolnił ją spod władzy siedmiu złych duchów i od tego momentu Magdalena wiernie za Nim podążała.

Ewangeliści zwracają uwagę na ogromną miłość, jaką Miriam z Magdali miała względem Mistrza. Ks. Krzysztof Wons ukazuje jej drogę od uzdrowienia do bliskiej relacji z Bogiem.

Analizując teksty ewangeliczne, przedstawia historię Marii aż do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Nie pomija w swych rozważaniach analizy oryginalnego tekstu, przybliżając literalny i duchowy sens historii Marii. Pokazuje, jak na przestrzeni dziejów ewoluowało wyobrażenie na temat tej postaci biblijnej.

Autor zwraca uwagę, że bohaterka, podobnie jak apostołowie, została wybrana i nie ustępowała w niczym ich uczniostwu, momentami wykazując większą wierność niż Dwunastu. Uczy, że każdy z nas może odkryć siebie na tej drodze. Pisze:

„Wydaje się, że Jan, eksponując od początku jej osobę, pomaga znaleźć własne miejsce w Kościele wszystkim Magdalenom, które choć obciążone własną historią życia, odnalazły w Jezusie miłość, jakiej przez całe życie szukały”.

Opętanie przez siedem złych duchów to symbolicznie spustoszenie w każdej sferze życia. Jednak opowieść o Magdalenie pokazuje, że Bóg jest większy niż jakiekolwiek przeciwności w naszym życiu.

Krzysztof Wons SDS
Uczennica i oblubienica
Salwator
Kraków 2018
ss. 184

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Dawidos123
    17.03.2019 10:26
    Według objawień bł. Katarzyny Emmerich, Magdalena była przede wszystkim bardzo próżna i wyniosła, ale jest też tam wspomniane, że sypiała z cesarskimi oficerami, którzy często odwiedzali Magdaleum.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.