Kliknij, czytaj i rozważaj

Gdy młody człowiek nie garnie się, by przyjść do Kościoła i spotkać Jezusa w sakramentach, trzeba próbować zainspirować go słowem Bożym tam, gdzie spędza swój czas, również w cyberprzestrzeni.

Kliknij, czytaj i rozważaj   Anna Kwaśnicka/GN Ks. dr hab. Jan Kochel zainicjował Szkołę Słowa Bożego w Polsce Skąd współcześnie młodzież czerpie wiedzę? Nasuwa się odpowiedź, że najczęściej z internetu, czyli medium, w którego zasobach w każdej godzinie pojawiają się ogromne ilości nowych informacji. Jednak czy wśród tego niewyobrażalnego natłoku danych znalazło się miejsce dla niesienia światu Dobrej Nowiny, dla ćwiczenia osobistego słuchania słowa Bożego?

Szkoła Słowa Bożego w internecie

Gdy w 2002 r. w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Jan Paweł II stawiał pytanie: „Dzięki internetowi na milionach monitorów na naszej planecie pojawiają się miliardy obrazów. Czy z owej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się twarz Chrystusa i da się słyszeć Jego głos?”, w myśli ks. Jana Kochela kształtował się pomysł założenia internetowej Szkoły Słowa Bożego. W efekcie dziś wystukując na klawiaturze adres www.ssb.org. pl, wkroczymy w jedno z miejsc w cyberprzestrzeni, wypełnionych słowem Bożym, gdzie prowadzona jest szkoła czytania Pisma Świętego oparta na metodzie lectio divina. – Pomysł stworzenia szkoły w internecie nabrał kształtu, gdy zacząłem pracować w seminarium. Stąd od trzech lat razem z klerykami redagujemy stronę, kierowaną zarówno do alumnów, jak i do młodzieży pokolenia JPII – wyjaśnia ks. dr hab. Jan Kochel z diecezji gliwickiej, obecny wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Co tydzień w internecie publikowane są rozważania niedzielnych czytań, pisane przez alumnów, ponadto ks. Kochel prowadzi tematyczny cykl rozważań „W rytmie Kościoła”, dotykający spraw, którymi żyje Kościół powszechny i lokalny. Wszystkie spotkania prowadzone są metodą lectio divina, a internauci otrzymali możliwość aktywnego w nich uczestnictwa. – Po każdej z czterech części rozważania znajduje się zachęta, by na nasz adres e-mailowy przesłać znalezione w Biblii teksty paralelne, czy też pytania do tekstu, propozycje modlitwy lub sposoby zrealizowania w życiu przeczytanego Słowa – wyjaśnia ks. Kochel. To nie jest kolejna strona internetowa do czytania: – Ta strona ma być dla ludzi impulsem, by wzięli do ręki Pismo Święte i zaczęli szukać Pana Jezusa, by w zaciszu domowym czytali i rozważali słowo Boże. Wiem, że dziś to nie jest proste, ale trzeba próbować – podkreśla autor pomysłu.

W rytmie lectio divina

Kliknij, czytaj i rozważaj   www.ssb.org.pl Banner Internetowej Szkoły Słowa Bożego Czytaj, rozważ, módl się, żyj – na takie etapy podzielone zostały rozważania niedzielnych czytań, co tydzień zamieszczanych przez opolskich i gliwickich kleryków na stronie internetowej Szkoły Słowa Bożego. Są to cztery kroki czytania Pisma Świętego, opracowane według metody lectio divina, niezwykle popularnej w średniowieczu, obecnie przeżywającej swój renesans. – Lectio divina to najpiękniejsza forma czytania słowa Bożego. Wszyscy papieże ostatnich czasów podkreślali, że trzeba wrócić do tej metody. Nie ma lepszej – podkreśla ks. Jan Kochel. A na czym polega? Po modlitwie do Ducha Świętego rozpoczynamy lekturę od uważnego i spokojnego przeczytania fragmentu Biblii (lectio), stąd jego treść zamieszczana jest na stronie w części zatytułowanej „czytaj”. Drugi etap to refleksja nad tekstem (meditatio). Klerycy przygotowują orędzia, w których uwypuklają wartość czytanego fragmentu, a także pytania odnoszące tę wartość do konkretnych sfer życia człowieka, co pomaga słuchaczowi szkoły w prowadzeniu osobistego rozważania. Trzecia część spotkania ze słowem Bożym to modlitwa (oratio), stąd na stronie zamieszczana jest treść wybranej modlitwy, która ma prowadzić do prywatnej rozmowy ze Stwórcą. Etap ten łączy się z trwaniem przed Bogiem w Słowie (contemplatio). Na zakończenie prowadzący rozważanie proponuje przestrzeń życia, w której poznane słowo można wprowadzić w czyn (actio), zachęcając tym samym do podjęcia w swym życiu konkretnego postanowienia, wypływającego z przemodlonego słowa Bożego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg