Anita Łebedowska, Kamila Paluch i Rafał Paluchowski laureatami 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego finał odbył się w Niepokalanowie.
- Jestem szczęśliwa, bo czuję obecność Boga. I to od momentu, gdy zaczęłam się przygotowywać, do chwili, gdy stanęłam na tej scenie. Cieszę się, że moja praca, by poznać Pismo św., nie poszła na marne - mówi Anita Łebedowska, zdobywczyni pierwszego miejsca w 23. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, którego finał odbył się w 10 i 11 czerwca w Niepokalanowie.
Mszy św. dla organizatorów, katechetów i uczestników przewodniczył bp Marek Solarczyk, który zaapelował, by młodzież uczestnicząca w konkursie starała się żyć tak, by innych doprowadzać do Boga. W bazylice NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie pytał uczestników konkursu, czy są gotowi, by Bóg był jedynym bogactwem ich życia. - Człowiek musi być zawsze gotowy na Słowo Boga. Tak jak św. Maksymilian Kolbe - mówił biskup.
Anita Łebedowska, zwyciężczyni 23. edycji konkursu.W tym roku zakres wiedzy biblijnej obejmował: Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. Do końcowych eliminacji przystąpiło 123 finalistów, spośród których wyłoniono 7 laureatów. To właśnie oni rozpoczną studia w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, uczestnicy konkursu wzięli udział w etapie ustnym. Uroczystą galę poprowadzili: przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu Estera Ryczek oraz koordynator diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Mateusz Gawroński.
Fundatorami nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej są: Grupa INCO S.A., Biuro Podróży TRINITY-PL oraz Wydawnictwo JEDNOŚĆ.
Pierwsze trzy zwycięskie miejsca zajęły kolejno: Anita Łebedowska, Kamila Paluch i Rafał Paluchowski. Te osoby już wkrótce wybiorą się na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
Organizatorzy podkreślają, że to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego Słowa, zaś poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia.
- To nie rywalizacja jest najważniejsza w tym konkursie, ale to, by budować wspólnotę i poznawać Słowo Boże - podkreśla jedna z koordynatorek krajowych konkursu, Agnieszka Zalewska.
Każdego roku w konkursie bierze udział ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. Wielu uczestników przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której prawdziwie poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |