Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Ostatnie chwile, by zgłosić szkołę

Uczestnicy XXVII edycji organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana konkursu zaproszeni są do zgłębienia Listu do Hebrajczyków i Księgi Powtórzonego Prawa. Zgłoszenia szkół przyjmowane są do 24 lutego.

Agnieszka Zalewska – krajowy koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, dyrektor Instytutu Biblijnego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana – przyznaje, że tegoroczny zakres merytoryczny konkursu wiele osób uznaje za wymagający, na pewno jednak pozwala poznać niezwykle ważne obszary biblijnego świata.

– Od kilku lat staramy się pomóc naszym uczestnikom – mówi. – Proponujemy atrakcyjne formy przygotowania się do konkursu, które zachęcają do czytania Pisma św., budzą „smak”, by je zgłębiać. Są to warsztaty biblijne – zarówno stacjonarne, jak i online, cieszące się dużym zainteresowaniem.

– Wielkie ukłony należą się katechetom, którzy są łącznikami między nami, organizatorami OKWB, a uczestnikami. To oni informują o konkursie, zachęcają do udziału w nim – podkreśla. – Bywają osoby uczestniczące w kolejnych edycjach konkursu. To wielka radość widzieć co roku ich twarze. Staramy się stwarzać dodatkowe okazje młodym, by mogli się poznać między sobą, spotkać rówieśników, którzy mają podobne wartości, podobne podejście do życia, chcą inspirować się Ewangelią. Co roku na Jasnej Górze organizujemy „Spotkanie młodych z Biblią” (dla laureatów etapu diecezjalnego), w okolicach 13 maja. To warsztaty, ale i spotkanie edukacyjno-formacyjne, kolejny krok przygotowań do finału w Niepokalanowie.

– Docierają do nas informacje zwrotne, świadectwa dotyczące tego, jaki wpływ miał konkurs na życie konkretnych osób – dodaje A. Zalewska. – Z grona dawnych uczestników wywodzą się czasem katecheci, zapraszający następne pokolenia do udziału w konkursie, część koordynatorów konkursu też przed laty w nim próbowała swoich sił. Niektórym udział w biblijnych zmaganiach pomógł w odkryciu powołania kapłańskiego czy też poznanie współmałżonka. Na pewno nie wiemy o wszystkich owocach tego dzieła. Są rozmaite. Szacujemy, że w ciągu wszystkich edycji konkursu wzięło w nim udział około pół miliona osób.

Krajowa koordynatorka wyjaśnia, że układanie pytań to praca zespołowa. – Mamy powołaną komisję konkursową, w której zasiadają bibliści z KUL-u, także przedstawiciele organizatorów – tłumaczy. – Opracowują pytania na bazie konkretnego zakresu merytorycznego, ale też konkretnego wydania Pisma św. – jest to najnowsze wydanie Pisma św. Edycji św. Pawła z 2011 r. (co roku dzięki uprzejmości wydawcy ten zakres jest udostępniany naszym uczestnikom po zgłoszeniu).

Z każdym kolejnym etapem konkursu dochodzą kolejne elementy, które należy opanować. Pierwszy etap dotyczy tekstu biblijnego, potem dochodzą także komentarze oraz słownik. Ważna jest znajomość faktów, osób, zdarzeń, ale i teologii księgi.

– Trzeba czytać ją wszechstronnie. Pytania są zróżnicowane a poprzeczka nie może być postawiona zbyt nisko – bo musimy w jakiś sposób wyłonić tych najlepszych, a wielu uczestników jest świetnie przygotowanych – mówi A. Zalewska.

Zgłoszenia może dokonać katecheta na stronie www.okwb.pl – należy wypełnić formularz w zakładce „zgłoś szkołę”

Rejestracja szkół trwa do 24 lutego, następnie jest czas na rejestrację uczniów na platformie (2 – 7 marca), etap szkolny – pisemny online (8 – 9 marca), przesłanie protokołów koordynatorom diecezjalnym do 24 marca; etap diecezjalny – 20 kwietnia, ogólnopolski (finał w Niepokalanowie): 5 – 6 czerwca.

W ramach przygotowań odbyły się 15 lutego warsztaty online, prowadzone przez ks. prof. Sławomira Stasiaka, rektora PWT we Wrocławiu (więcej wkrótce).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg