W sytuacji awaryjnej

Kupowanie respiratorów, pomoc osobom starszym, wolontariat w szpitalach – w całej Polsce katolicy świeccy i duchowni oraz kościelne organizacje zaangażowali się w walkę z pandemią.

W Gdańsku powstało Centrum Kryzysowe organizujące m.in. rozwożenie paczek osobom poddanym kwarantannie. W Bochni siostry dominikanki zastąpiły personel domu pomocy społecznej. W Katowicach i Wrocławiu biskupi oddali kościelne budynki na potrzeby walki z zagrożeniem. Polski Kościół nie pozostał obojętny wobec zagrożenia, które pojawiło się na początku 2020 r. Organizacje charytatywne podjęły nowe inicjatywy, ale też realizowały dotychczasowe działania – rozdawanie paczek ubogim czy zapewnianie bezdomnym noclegu stało się trudniejsze, ale było tak samo potrzebne jak w czasach przed koronawirusem. Do pracy w Caritas i innych organizacjach charytatywnych ruszyło wiele nowych osób.

Dary Trzech Króli

W tym roku niemożliwe było zorganizowanie Orszaku Trzech Króli z udziałem dzieci. W Łodzi orszak stał się jednak okazją do zbiórki pieniędzy na sprzęt medyczny. W ciągu 2 tygodni na przełomie grudnia i stycznia zebrano 345 tys. zł. Za te pieniądze kupiono m.in. respirator, asystor kaszlu, pulsoksymetr, koncentrator tlenu, łóżka dla chorych dzieci oraz analizator hematologiczny, czyli automat, dzięki któremu można szybko zdiagnozować infekcję wirusową albo bakteryjną. Ze sprzętu skorzystały m.in. dwie 7-miesięczne dziewczynki znajdujące się pod opieką łódzkiego hospicjum Łupkowa. Zbierano także dary – 5 tys. paczek wypełniło w sumie 5 ciężarówek. Przedmioty trafiły do Domu Samotnej Matki prowadzonego przez siostry antonianki.

To tylko jedna z inicjatyw, jakie podjęto w archidiecezji łódzkiej. Jej metropolita abp Grzegorz Ryś wsparł także zbiórkę organizowaną przez miejscową Okręgową Izbę Lekarską. Po apelu arcybiskupa w ciągu 3 dni na konto OIL wpłynął pierwszy milion złotych. Później zgromadzono prawie drugie tyle. Lista zakupów za tę kwotę była długa. Obejmowała m.in. 24 respiratory różnych typów, 17 kapnografów służących do mierzenia zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, 6 monitorów pacjenta, 5 wideolaryngoskopów do badania gardła i krtani i 20 pomp infuzyjnych, za pomocą których dawkuje się leki. Udało się ponadto nabyć aparat USG. W przypadku chorych na COVID-19 takie urządzenie pozwala ocenić stan płuc. Pieniędzy wystarczyło też na 375 zestawów ochrony biologicznej dla lekarzy, 797 kombinezonów jednorazowych, 12 tys. maseczek chirurgicznych i 4 tys. tych typu FFP2 lub KN95, a także 100 tys. par rękawiczek nitrylowych.

Klerycy w szpitalu

– Brakuje m.in. osób do podstawowych codziennych prac przy pacjentach – związanych z higieną, pomocą w wyjściu do toalety czy przebraniu się – mówiła „Dziennikowi Zachodniemu” Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego w kwietniu 2021 r. Dlatego do pracy w szpitalach tymczasowych przeznaczonych dla osób cierpiących z powodu koronawirusa zaczęto przyjmować ludzi, którzy nie mają medycznego wykształcenia, ale są gotowi pomóc chorym. Już na początku kwietnia na apel odpowiedziało 10 kleryków z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Później dołączyło 4 kolejnych. Seminarzyści pomagają chorym także na nocnych dyżurach. Tę samą pracę wykonuje 4 franciszkanów z klasztoru w Panewnikach i 3 kapucynów z Załęża. W szpitalach tymczasowych posługują też zakonnice: boromeuszki, służebniczki oraz elżbietanka cieszyńska. Pracy nie brakuje, bo w Katowicach są dwie specjalne placówki: Centrum Kongresowe oraz Pyrzowice. Pierwsza z nich jest przygotowana na przyjęcie nawet 500 osób. Dodatkowe dyżury wzięły także siostry, które na co dzień posługują w szpitalach, kilku kleryków zostało wolontariuszami w szpitalu św. Józefa w Mikołowie, pomoc w placówkach medycznych świadczyli też członkowie duszpasterstwa akademickiego. Ośmiu kleryków seminarium duchownego w Świdnicy razem z jednym z przełożonych natomiast przez trzy tygodnie opiekowali się pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez siostry franciszkanki Rodziny Maryi, w którym wykryto zakażenie koronawirusem u pensjonariuszy i personelu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama