Ornat arcybiskupa Paryża noszony podczas ślubu cesarza Napoleona III, 13 średniowiecznych dzwonów, XIII-wieczny pastorał biskupa Betlejem, mnóstwo dokumentów, w tym korespondencja z mameluckimi sułtanami – franciszkanie w Jerozolimie szykują poszerzenie Muzeum Ziemi Świętej, aby móc na stałe wystawiać podobne skarby przeszłości.
Do tej pory sekcja historyczna gościła tylko artefakty z pierwszego tysiąclecia. Zostanie ona powiększona, by lepiej ukazać historię chrześcijaństwa w Palestynie.
Jak podaje agencja OSV News, przedmioty pochodzą bezpośrednio z posługi, jaką franciszkanie pełnią w Ziemi Świętej nieprzerwanie przez 8 wieków dla miejscowych chrześcijan, a także z darów wysyłanych do Jerozolimy z Europy. Nowa sekcja historyczna zostanie umieszczona w klasztorze Zbawiciela – centralnym miejscu dla braci mniejszych w Palestynie. Dział składać się będzie z dwóch części: skarbca Bazyliki Grobu Bożego oraz prezentacji dziejów i misji Kustodii Ziemi Świętej.
Wraz z projektem udostępniania artefaktów do publicznego wystawienia ruszają również nowe programy badawcze. Naukowcy z różnych miejsc mogą obecnie przeglądać kolekcję i poznawać przez to lepiej historię regionu.