"Harry Potter" czerpie ze św. Pawła

W sadze J.K.Rowling o Harrym Potterze można odnaleźć ślady nauczania świętego Pawła - to teza artykułu, opublikowanego w wydawanym przez paulinów włoskim piśmie "Jesus". Autor tekstu proponuje duchową i teologiczną interpretację słynnej serii.

Na łamach miesięcznika teolog Brunetto Salvarani zwraca uwagę na takie wątki, jak rola magii i okultyzmu, podział na dobro i na zło, przeznaczenie, relacja między odwagą a strachem.

Za najważniejszy motyw wszystkich tomów o Harrym Potterze uważa zaś walkę miłości ze śmiercią, przedstawioną jako konflikt między "mefistofelicznym Voldemortem i nieśmiałym Harrym".

"Miłość-agape zdolna jest pokonać śmierć-thanatos i popycha tego brytyjskiego młodzieńca do odrzucenia egocentrycznego rozumienia życia, by dążyć do wizji otwartej, altruistycznej, wspólnotowej" - podkreśla włoski teolog.

"Nawet fantasy może okazać się dobrym pretekstem, by sięgnąć po to, co najlepsze u świętego Pawła" - konkluduje autor tekstu na łamach katolickiego pisma.

«« | « | 1 | » | »»
 • darek
  04.09.2011 12:59
  Nie ma się co emocjonować. Harry Potter to tylko książka. Cieszę się, że skłania niektórych do szukania głębszych treści w Piśmie świętym. I o to chodzi w chrześcijaństwie: szukać Boga w tym świecie i pomagać go znaleźć innym. Nawet jeśli Harry Potter to nie podręcznik dogmatyki, to jeśli ktoś potrafi dostrzec w tym cyklu ziarna prawdy, które zasiał Bóg, to trzeba się cieszyć. Sam jestem księdzem i staram się czytać to, co czytają zwykli ludzie, bo chcę wiedzieć co ich interesuje, czym żyją. I życzę wszystkim takiego żywego zainteresowania bliźnim, bo tak samo czynił Jezus: on chciał i potrafił zobaczyć dobro.
 • Stanisław Papież
  09.09.2011 21:58

  Uważam ze jest sytuacją skandaliczną, że nominalnie katolicki portal zamieszcza tekst nikomu nie znanego "teologa" który w sposób oczywisty uprawia kłamliwą demagogię, nawet bez odredakcyjnego komentarza. Jest to próba siania zamętu wśród ludzi niezorientowanych. Wygląda na to, że jest to tekst inspirowany przez masonerię.
 • Expo
  09.09.2011 22:02
  ks. Natanek jednak miał rację. to dziwne i niezrozumiałe, że Gość niedzielny publikuje takie bzdury i fałsze.
 • Gość
  21.07.2016 09:23
  Nie rozumiem osób, które mowia, że Harry Potter to dzieło szatana i trzeba go unikać jak ognia. Według wielu osób, ten artykuł to jakaś propaganda, ale jest na odwrót - kilku księży uczepiło się jakieś autorki i przedstawiają ją w złym świetle. Ja czytałem wszystkie tomy Harry'ego Pottera już trzy razy i jakoś nie widzę, abym czcił szatana i składał ofiary z ludzi. Mam szacunek dla księży, ale jak widzę, że któryś z nim pisze o Harrym jako dziele szatana, to mam wrażenie, że tej osobie brakuje sporej części mózgu. Dlaczego nikt się nie czepia Antygony, w której wszyscy popełniają samobójstwa, mimo, że książki o Potterze nauczą człowieka więcej niż ta lektura szkolna?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja