Papież radzi: Co czytać w czasie wakacji

Zabierzcie Biblię na wakacje – zachęcał Benedykt XVI w czasie pierwszej powakacyjnej audiencji ogólnej. Papież przebywa jeszcze w Castel Gandolfo.

Od poniedziałku wznowił już jednak normalną papieską posługę. Dziś spotkał się z pielgrzymami na placu przed swą letnią rezydencją. Przybyło ich ponad 5 tys. Ojciec Święty zapowiedział, że w najbliższe środy będzie kontynuował zawieszony przed wakacjami cykl katechez o modlitwie. Dziś jednak mówił o czym innym. Słynący z bibliofilstwa Papież zachęcił do dobrej lektury w czasie wakacji.

„Kiedy w naszej aktywności – mówił Ojciec Święty – mamy chwilę przerwy, zwłaszcza podczas wakacji, często bierzemy do ręki książkę, którą pragniemy przeczytać. Każdy z nas potrzebuje czasu i przestrzeni skupienia, rozważań, spokoju. Dziękujmy Bogu, że tak jest! Wymóg ten mówi nam bowiem, że nie zostaliśmy stworzeni jedynie po to, żeby pracować, lecz także aby myśleć, zastanawiać się czy też po prostu aby śledzić sercem i umysłem jakąś opowieść, historię, w którą się angażujemy, w pewnym sensie się w niej „zatracamy”, aby następnie wyjść z niej ubogaceni. Oczywiście wiele z owych książek, które bierzemy do ręki w czasie wakacji, jest najczęściej ucieczką od codzienności i jest to normalne. Niemniej jednak wiele osób postanawia czytać coś bardziej angażującego. Chciałbym więc coś zaproponować: a dlaczego by nie odkryć pewnych ksiąg Biblii, których zazwyczaj nie znamy lub których fragment być może usłyszeliśmy podczas liturgii, ale nigdy nie przeczytaliśmy ich w całości? W istocie bowiem wielu chrześcijan nigdy nie czyta Biblii i zna ją bardzo słabo lub powierzchownie” – dodał Benedykt XVI.

Papież zauważył, że księgi biblijne przeczytane w całości prezentują się inaczej niż w czasie liturgii, gdzie słyszymy tylko ich fragmenty. Dla przeczytania niektórych z nich wystarczy tymczasem tylko godzina. Taka lektura może być nie tylko odprężeniem, ale prawdziwym pokarmem dla ducha – zaznaczył Benedykt XVI.

Na papieskiej audiencji nie zabrakło też pielgrzymów z Polski.

„Pozdrawiam serdecznie przybyłych do Castel Gandolfo Polaków. Szczególnie witam Siostry Elżbietanki, które w Rzymie uczestniczą w seminarium odnowy duchowej. Życzę, by czas wakacji był dla wszystkich dobrą okazją do lektury Biblii, poznania głębi i piękna Jej ksiąg. Niech ich rozważanie będzie dla was ożywczym pokarmem duchowym, inspiracją do modlitwy i dialogu z Bogiem. Z serca wam błogosławię i życzę dobrych wakacji”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tom
  03.08.2011 22:51
  Słyszałem, że Papież szczególnie polecał Księgę Tobiasza i Księgę Estery.
 • Jan Hus
  04.08.2011 01:24
  Czytajcie Biblie!!! Brawo papiez! Od kiedy czytanie Pisma Swietego jest w kosciele rzymskim dozwolane? Kiedys nie tylko czytanie,ale nawet posiadanie Biblii karane bylo ekskomunika,a w wielu przypadkach kara smierci To nie zart!.Czy ktos wie kim byl William Tyndale za co spalono go na stosie? Nawolywania papieza do czytania Pisma Swietego i tak niczego nie zmienia,bo 95% katolikow i tak nie wie nawet gdzie w Biblii zapisane jest X Przykazan....A napisane jest-"Nie samym chlebem zyje czlowiek,ale kazdym slowem ktore pochodzi z ust Boga..."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.