Jerozolima
Jerozolima Roman Koszowski /GN

Jerozolima

Komentarzy: 2

ks. Adam Sekściński

publikacja 05.02.2012 07:00

Szalem, Jebus, Syjon, Miasto Boże, Miasto Święte, Jeruszalaim, Ierousalem, Hierosolyma, El-Quds

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy.(Mk 7,1)

Jerozolima (hebr. Jeruszalaim, gr. Ierousalem, Hierosolyma, arab. El-Quds). Nazwa ta jest pochodzenia semickiego jednakże jej etymologia jest niejasna. Prawdopodobnie stanowi połączenie czasownika „jwr” (ustanawiać) imienia semickiego boga Szalem, patrona miasta. W Starym Testamencie Jerozolima nazywana jest również:
Szalem (Rdz 14,18), Jebus (1 Krn 11,4-5), Syjon (2 Sm 5,7), Miasto Boże (2 Sm 10,12; PS 46,5; 87,3), Miasto Święte (Iz 52,1; 2Mch 1,12; 9,14)

Najstarsze ślady zasiedlenia w Jerozolimie datowane są na 2 połowę IV tysiąclecia przed Chrystusem, czyli epokę chalkolitu (4300-3300 r. prz. Chr.). Najwcześniejsze zaś źródła mówiące o Jerozolimie pochodzą z XIV wieku przed Chrystusem. Nazwa miasta (tutaj Mat Uruszalim) wymieniana jest w korespondencji między królami kananejskimi a faraonem Amenofisem (Amenhotepem) III i Amenofisem IV Echnatonem.

Przed zdobyciem Kanaanu przez plemiona izraelski, Jerozolimę zamieszkiwali Amoryci (Joz 10) wyparci później przez Jebusytów. Ich twierdza na wzgórzu Ofel została zdobyta przez Joaba (1 Krn 11,4-7) i stała się Miastem Dawidowym, stolicą królestwa przeniesioną przez Dawida z Hebronu. Również w Jerozolimie król umieścił Arkę Przymierza, a na wzgórzu świątynnym wybudował ołtarz. Jego syn Salomon wzniósł świątynię i pałac królewski. W tym czasie mury miasta obejmowały już nie tylko samo centrum ale również „domy handlowe”.

Po podziale królestwa na północne (Izrael) i południowe (Judea) królowie Judei wzmacniali Jerozolimę zarówno militarnie jak i cywilnie. Na skutek zagrożenia ze strony Asyrii w poł. VIII w. prz. Chr. (2 Krn 26,9) Ozjasz i jego syn Joram umocnili mury obronne miasta. Po zburzeniu stolicy królestwa północnego – Samarii (722 r. prz. Chr.), Jerozolima stała się znowu centrum religijno-narodowym całego Izraela. Dzięki temu król Ezechiasz mógł rozszerzyć granice Judei o Negeb i Filister. Wzmocnił także stare mury miasta, wzniósł nowe, a także uniemożliwił dostęp do wszystkich źródeł wody poza Jerozolimą i wybudował tunel doprowadzający wodę ze źródła Gichon do sadzawki Siloe.

Mury Jerozolimy ponownie zostały wzmocnione pod koniec panowania Manassesa (698-642 prz. Chr.), wtedy również postawiono kolejny, nowy zewnętrzny mur. Miasto było rozbudowywane i za panowania Jozjasza (369-642 prz. Chr.) zajmowało w przybliżeniu teren dzisiejszego Starego Miasta. Proces ten został przerwany zburzeniem Jerozolimy przez Babilończyków w 586 r. prz. Chr. Po deportacji w Jerozolimie zostali tylko nieliczni najubożsi mieszkańcy (2 Krl 25,8-12). Tym niemniej miasto dalej stanowiło centrum religijne do którego przybywali pielgrzymi nie tylko z Judei ale i z Samarii.

Kiedy w 538 r. prz. Chr. powróciła z niewoli babilońskiej pierwsza grupa Izraelitów, wzniesiono pod kierunkiem Szeszbassara ołtarz (Ezd 3,3) i rozpoczęto odbudowę świątyni (Ezd 5,16) - jej restauracja nastąpiła w 515 r. prz. Chr. Następnie rozpoczęto odbudowywanie murów Jerozolimy – początkowo nieudane, zakończone zaś sukcesem przez gubernatora Nehemiasza, przybyłego do miasta w 445 r. prz. Chr.

Kolejna wzmianka o Jerozolimie zawarta w dokumentach historycznych pochodzi dopiero z 332 r. prz. Chr. kiedy to Judea i Jerozolima zostały zdobyte przez Aleksandra Wielkiego. Po jego śmierci miasto przechodziło z rąk do rąk, a ostatecznie w 301 r. prz. Chr. znalazło się pod panowaniem ptolomejskiego królestwa Egiptu – wówczas po raz kolejny odbudowano mury i budynki.

W 200 r. prz. Chr. władzę nad Jerozolimą przejęli Seleucydzi i zaczęli organizować w niej życie na wzór miast greckich.
Kiedy w 168 r. prz. Chr. Antioch IV Epifanes wkroczył do Jerozolimy i obrabował skarbiec świątynny powstał bunt. Po jego stłumieniu Antioch sprowadził do miasta obcych osadników i wybudował twierdzę Akra, gdzie stacjonował garnizon wojskowy.

Próby narzucenia zwyczajów hellenistycznych doprowadziły do wybuchu wojen machabejskich. Na skutek tego Juda Machabeusz wkroczył do Jerozolimy w 164 r. prz. Chr. i dokonał oczyszczenia świątyni, a Szymon w 141 r. prz. Chr. zdobył twierdzę Akrę i uwolnił miasto spod panowania Seleucydów. Jednakże już w 132 r. prz. Chr. Jerozolima, po dwóch latach oblężenia, została zdobyta przez Antiocha VII Sidetesa.

Gwałtowny rozwój miasta miał miejsce za czasów Aleksandra Janneusza (103-76 r. prz. Chr.). Wybudowano wówczas wiele budynków, rezydencji, akwedukt doprowadzający wodę do miasta oraz drugi mur, chroniący nowe budowle.
W 63 r. prz. Chr. do Jerozolimy wkroczyły wojska Pompejusza Wielkiego i miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim.

Kolejny czas rozkwitu miasta przypada na lata panowania Heroda Wielkiego (37-4 prz. Chr.). Powstały wówczas kolejne budowle, luksusowe pałace, rozbudowano i upiększono świątynię – dzięki temu Jerozolima stała się jedną z najpiękniejszych stolic Bliskiego Wschodu.
Kolejną budowlą w Jerozolimie godną odnotowania był akwedukt wybudowany przez Piłata (26-36 r. po Chr.) oraz trzeci mur obronny wokół miasta, którego budowę rozpoczął Herod Agrypa I (budowa tego muru została przerwana na skutek sprzeciwu Rzymu)
Kiedy upadło powstanie żydowskie (66-70 po Chr.) Jerozolima została zburzona w 70 r. po Chr. a jej mieszkańcy wzięci do niewoli. W 130 r. po Chr. cesarz Hadrian na ruinach Jerozolimy wybudował nowe miasto Aelia Capitolina, do którego Żydzi nie mieli prawa wstępu.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama