Bóg

Jahwe jest naszym Bogiem, Panem jedynym.

Starożytni żydzi byli zdecydowanymi monoteistami w morzu politeizmu. Więcej - Bóg, w którego wierzyli, był w ich rozumieniu Bogiem niewidzialnym, a każdą próbę przedstawiania go w postaci posągów uważali za bluźnierstwo.

W codziennej modlitwie powtarzają do dziś: Jahwe jest naszym Bogiem, Panem jedynym”. Takie wyznanie wiary wyróżniało ich zdecydowanie z otoczenia religii ludów ościennych. Słowa określające Boga wywodziły się oczywiście z mentalności ówczesnego świata.

Stąd w języku hebrajskim wzięło się określenie Boga w gramatycznej liczbie mnogiej, choć konstrukcja zdań zawsze wskazuje, że jest to Ktoś jeden. W Nowym Testamencie używane jest oczywiście greckie słowo na określenie Stwórcy. I utrzymana jest wiara w Boga jednego, istotę duchową, potężną i świętą. Taka wiara spowodowała, że już w dawnych czasach pytano żydów: „Gdzie jest wasz Bóg?”. Chrześcijanom nawet wprost zarzucano „ateizm”, czyli bezbożność, jako że wśród przeróżnych posągów bogów tamtej epoki ich Boga nigdzie nie było.

Pisarze Nowego Testamentu rzadko słowa „Bóg” używają wobec Jezusa. Jest on nazywany raczej „Synem Bożym” lub z hebrajskiego „Emmanuelem” - co znaczy „Bogiem z nami”.

Otwórz: Pwt 6,4 nn.; Mt 1,23; DZ 17,22-34

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.