Kąkol

Słowa „kąkol” użył już ks. Jakub Wujek w przekładzie przypowieści Jezusa (Mt 13,24nn). Niektórzy tłumacze używają w tym miejscu ogólnego określenia „chwast”.

Kąkol   lovstromp / CC 2.0 Kąkol
Jedynym pożytkiem z tego chwastu była możliwość użycia go jako materiału palnego
Roślina ta, spotykana na Bliskim Wschodzie, u nas nie rośnie - nie ma więc ani polskiej nazwy, ani my nie mamy skojarzeń z nią. Nazwa „kąkol” jest więc nazwą zastępczą.

Ów chwast rośnie zwykle wśród zbóż - jak nasze tego typu chwasty. Ziarna kąkolu są gorzkie, dla człowieka po spożyciu szkodliwe, a nawet oszałamiające. Wyrastający wśród zboża kąkol, zwłaszcza gdy jest jeszcze niewielki, łudząco przypomina źdźbła zboża, szczególnie pszenicy. Był więc już w czasach biblijnych traktowany jako roślina szkodliwa.

Nazwa bywała używana jako określenie jakiejkolwiek rośliny szkodliwej czy trującej. W metaforach oznaczała rezultaty zawinionej bezczynności człowieka bądź kary Bożej jako następstwa grzechów. Jedynym pożytkiem z tego chwastu (innych zresztą też) była możliwość użycia go jako materiału palnego, zważywszy na to, że drewna w Palestynie zawsze było zbyt mało.

Dopełnieniem metaforycznego znaczenia nazwy tego chwastu jest słowo „ciernie” jako określenie rośliny nieprzyjaznej i zawadzającej.

Otwórz: Mt 13,24-30; Prz 24,30-34; IZ 5,6.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.