Ezaw

Jest typem człowieka, który z własnej winy, a z przyziemnych powodów, traci właściwie wszystko.

Postać ze Starego Testamentu, wnuk Abrahama, starszy syn Izaaka i Rebeki, bliźniaczy brat Jakuba. XVIII w. przed Chrystusem.

W Księdze Rodzaju zachowała się barwna opowieść o obu braciach, z których starszy Ezaw sprzedał przywilej pierworództwa za miskę soczewicy swemu bratu Jakubowi. Czyn ten wrócił do niego za jakiś czas.

W ówczesnym obyczaju pierworodny syn miał prawo do szczególnego ojcowskiego błogosławieństwa. Za tym szły przywileje zarówno majątkowe, jak i pozycja patriarchy w rodzie. Podstępnie, za przyczyną matki obu braci, błogosławieństwo i przywileje zdobył Jakub. To pociągnęło za sobą szereg konsekwencji w życiu braci, ich wzajemną wrogość, która przeszła na kolejne pokolenia - chciałoby się rzec, że aż do dzisiaj.

W Nowym Testamencie Ezaw wspominany jest kilka razy. W Liście do Hebrajczyków nazwany został rozpustnym i bezecnym (w niektórych przekładach bezbożnym) z tego właśnie powodu. Autor listu dodaje do tego komentarz wskazujący na nieodwołalność konsekwencji podejmowanych przez człowieka decyzji.

Ezaw jest więc typem człowieka, który z własnej winy, a z przyziemnych powodów, traci właściwie wszystko.

Otwórz: Rdz 25, 29-34; 27, 1-45; Hbr 12, 16n.

«« | « | 1 | » | »»
 • x
  28.07.2013 18:13
  Jest ciekawe, że ks. Horak dostrzega jak to z przyziemnych powodów Ezaw traci wszystko, ale zupełnie zdaje się nie dostrzegać podłego postępku Jakuba, który wraz z matką oszukuje ojca a od brata wyłudza pierworództwo za miskę soczewicy.
 • Konstańczak M.
  15.03.2018 21:27
  W pierworództwie płeć nie ma znaczenia. Pierworodny/a ma zawsze większe możliwości. Problem w tym, że następni go niszczą. W zamian mają tylko nadzieję, że osiągną cele pierworodnego/j. Nadzieja matka podstępnych jest.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.