XVIII-wieczna Biblia w Gdańsku

Do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej trafiła w środę XVIII-wieczna Biblia, należąca do rodziny von Gralath, zasłużonej dla historii Gdańska. Została ona zakupiona przez władze Gdańska od zamieszkałej we Florencji spadkobierczyni rodu Arianne Donati von Gralath.

Włoszka odsprzedała Biblię miastu Gdańsk za 25 tys. euro.

"Biblia jest w znakomitym stanie. Składa się z dwóch ksiąg Starego i Nowego Testamentu. To ekskluzywne wydanie, zawierające 253 czarno-białe ryciny, wykonane metodą miedziorytową" - powiedziała PAP starszy kustosz PAN Biblioteki Gdańskiej Ewa Ogonowska.

Luterańska Biblia, w tłumaczeniu na język niemiecki, została wydana w 1711 r. w Lueneburgu przez Corneliusa Johanna Sterna. Kilka lat później na potrzeby rodziny zakupił ją Johann Ulrich Gralath.

Ogonowska podkreśliła, że podobny, zawierający ryciny egzemplarz Biblii, wydanej przez Sterna, znajduje się także w Stuttgarcie (Niemcy), ale jest mocno zniszczony.

Egzemplarz Starego Testamentu waży 13 kilogramów, Nowy Testament jest o pięć kilogramów lżejszy. Bogato zdobione okładki obu starodruków są wykonane z deski obciągniętej skórą.

W czerwcu tego roku Arianne Donati von Gralath podarowała Muzeum Narodowemu w Gdańsku 12 obrazów oraz dokumenty związane z historią rodziny von Gralath.

Cenne pamiątki należały do rodziny jej męża, zmarłego w ubiegłym roku prof. Raffaele Donati von Gralath, którego dziadek Max Carl Georg opuścił pod koniec XIX wieku Gdańsk i wyjechał razem ze swoją żoną do Włoch.

Gralathowie byli jednym z ważniejszych rodów w dziejach Gdańska, przybyli do miasta nad Motławą pod koniec XVII wieku z Ratyzbony. Rodzina zajmowała kamienicę w centrum miasta przy ul. Długiej 40.

Najwybitniejszym członkiem rodu był Daniel Gralath (1708-1767). Pełnił wiele funkcji w administracji miejskiej m.in. ławnika i rajcy. W 1763 r. objął stanowisko burmistrza Gdańska. Za jego rządów powstała, zachowana do dzisiejszych czasów, czterorzędowa Wielka Aleja lipowa pomiędzy Gdańskiem a Wrzeszczem.

Obowiązki urzędnika nie przeszkadzały mu w pasji naukowej. W 1743 r. założył Towarzystwo Przyrodnicze - pierwszą tego typu instytucję na ziemiach polskich. Zajmował się m.in. eksperymentami w dziedzinie elektrostatyki. Jako pierwszy w świecie wyjaśnił działanie tzw. butelek lejdejskich i odkrył możliwość zwiększania napięcia prądu poprzez łączenie kondensatorów. Gralath opracował 3-tomową historię badań nad elektrycznością.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama