Atlantyda odnaleziona?

Zdaniem naukowców pod wodami Oceanu Indyjskiego znajduje się zatopiony, prastary kontynent.

Odkrycia nieznanego kontynentu dokonali norwescy badacze, którymi kieruje Trond Torsvik z Uniwersytetu w Oslo. Naukowcy początkowo nie spodziewali się takiego rozwoju wydarzeń. Prowadzili badania piasku z plaż wyspy Mauritius. W Parku Narodowym Chamarel, na południowym zachodzie wyspy, występuje piasek i ziemia wulkaniczna mieniąca się różnymi barwami zwana "ziemią siedmiu kolorów".

Norwescy badacze postanowili przeanalizować ziarna cyrkonu, pospolitego minerału z gromady krzemianów wyspowych, pochodzącego z tamtejszych plaż. Dzięki zapoznaniu się z proporcjami izotopów miedzi i uranu chcieli poznać wiek piasku. Okazało się, że powstał on 2 miliardy lat temu, chociaż aktywność wulkaniczna w tym rejonie jest znacznie młodsza i liczy sobie jedynie 65 mln lat.

Skąd zatem na wyspie wziął się cyrkon? Zdaniem Norwegów pochodzi on ze skorupy kontynentalnej, znajdującej się głęboko pod wodami oceanu. Dlaczego nieznana ziemia zapadła się pod wodę? Torsvik uważa, że kontynent stopił się w czasie ogromnych wulkanicznych erupcji, w wyniku których powstał Mauritius. Okazuje się, że pomimo dostępności technologii zdjęć satelitarnych, Ziemia wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kręcący głową na nie
  14.11.2013 18:41
  Czy redaktorzy Gościa są ewolucjonistami, że dopuszczają artykuł mówiący o tym, że Ziemia ma miliardy lat? A szkoda. To dobry, dyżurny temat, akurat przed Świętami...
 • spoko
  15.11.2013 12:52
  "Odkrycia nieznanego kontynentu dokonali norwescy badacze ..." Taaak, jasne!? Proszę sobie wpisać w wyszukiwarce "kontynent Mu" i poczytać.
 • Contral
  15.11.2013 16:42
  Każdy z Oceanów ma swój mityczny kontynent:
  - O. Atlantycki - Atlantyda;
  - O. Spokojny - Mu;
  - O.Indyjski - Lemuria.
  Gdyby autor artykułu to wiedział to zmienił by nieco tytuł.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.