Psalmisty opowieść o Pasji

Słowa "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?", także po hebrajsku, zapisał ewangelista Mateusz w opisie męki Jezusa (27,46).

To dokładny cytat z psalmu 22 (21) i z Ewangelii równocześnie. Z pieśni dramatycznej – a przecież spokojnej wiarą i nadzieją. Dramatycznej – bo jest lamentacją człowieka ciężko i śmiertelnie doświadczonego. Nie przez jakieś fatum, nie przez chorobę, nie przez katastrofę. Przez tłum ludzi wrogich, bezwzględnych, okrutnych – a każda z tych cech jest obrazowo przedstawiona w psalmie.

Szereg tych obrazów, zapisanych i wyśpiewanych w pieśni wiele wieków przed narodzinami Jezusa, w przedziwny sposób odnajdujemy w opisie męki Pańskiej, łącznie ze skargą powtarzaną w refrenie.

Cała tradycja chrześcijańska, od najdawniejszych czasów, odczytuje ten psalm jako proroctwo właśnie Jezusa dotyczące. Warto sięgnąć do Biblii i cały dziś przemedytować. Także po to, by odkryć drugi, również rozbudowany wątek – spokojną nadzieję udręczonego ponad miarę człowieka.

Więcej niż nadzieję – pewność zwycięstwa dobra i sprawiedliwości. 

Te wersy zachęcają do rozgłaszania Bożej mocy i łaskawości.

«« | « | 1 | » | »»
  • uczennica6
    08.09.2014 11:59

    Kiedy słyszę te słowa Jezusa zawsze mam problem z ich interpretacją. Nie zgodzę się z tym, że Jezus żalił się, że w chwili śmierci Bóg Go opuścił. Nie zgodzę się też z tym, że niektórzy przypisują Jezusowi cechy człowieka, który ogromnie cierpiąc wzywa Boga o ulgę. Moim zdaniem  (po długich medytacjach nad tym fragmentem Ewangelii) uważam, że słowa Jezusa są skierowane nie do Boga lecz do ludzi. Tak się składa, że opiekuję się ludźmi starymy, umierającymi. Kiedy jeszcze mają świadomość pytają mnie: "dlaczego Bóg ich opuścił, za co tak cierpią, dlaczego Bóg nie zabierze ich w związku ze śmiertelną chorobą..." Pytań tego typu jest bardzo dużo. Odpowiadam, że Jezus też cierpiał, że Pan Bóg zawsze jest przy cierpiącym, że śmierć to nie kres życia....Dużo mówię o łaskach Bożych w chwili bólu... Niekiedy ludzie "zrzekają" się łask, by nie cierpieć. Bóg Jezus przewidział każdą sytuację z życia człowieka. Umieranie w bólu - też.  Ale - Bóg ma świadomość, że ból w godzinie śmierci oczyszcza człowieka z grzechów, daje mu kierunek życia przy Bogu. Jeśli pragnę żyć w obecności Boga to Go wzywam  i proszę by był przy mnie kiedy dla mnie nie ma już nadziei na życie wśród ludzi. Jezus wzywając Boga daje człowiekowi wskazówkę, że każdy w chwili śmierci może odwrócić swój ziemski los kiedy żył z dala od Boga. 

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.