Krzyż - jedyny sposób na "życie na poziomie"

W Ewangelii według św. Jana 3,14 czytamy, że „[…] jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne”.

Powracając jeszcze na chwilę do, tak to nazwijmy, „już przeterminowanych” znaczeń słowa „krzyż”, zatrzymajmy się przy sensie jaki nadali mu kiedyś rzymianie. Aby utrzymać porządek wśród mieszkańców prowincji Rzymu, stosowali ukrzyżowanie jako karę za bunt i wzniecanie politycznych rozruchów. Obok śmierci na „drewnianym urządzeniu”, również biczowali skazańców, a po śmierci zostawiali na krzyżu, na pastwę padlinożerców. Słowa Jezusa o niesieniu własnego krzyża (Mt 16,24; Mk 8,34; Łk 9,23) także nie brały się znikąd. Były częścią udręki skazanego - musiał on wnieść poprzeczną belkę krzyża na miejsce egzekucji.

Kiedy już to wiemy, możemy dokonać bardzo „pożytecznego” dla wiary porównania. Dramatyzm rzymskiej śmierci krzyżowej w zestawieniu z teologią krzyża, która była głoszona w chrześcijaństwie po Zmartwychwstaniu Jezusa nie jest praktycznie do pogodzenia. Dopiero perspektywa wiary pozwala jakkolwiek połączyć tę straszną kaźń z pozytywnymi treściami. Nawet czysto racjonalne rozpatrzenie wprawia w zdumienie, jak wiara w Chrystusa potrafiła przekształcić narzędzie tortur w znak zbawienia. Można to wyczytać z pism św. Pawła apostoła, który na krzyż patrzy już teologicznie. Widzi w nim przebłaganie, a trudne doświadczenia Jezusa jako posłuszeństwo, dzięki któremu dokonał On odkupienia ludzkości. Apostoł Narodów „łamie” obecną w jego środowisku tendencję odczytując krzyż jako objawienie Bożej mocy i mądrości.

Na koniec, jako „wisienka na torcie” pawłowej teologii, warto przytoczyć fragment Listu do Kolosan, gdzie w plastyczny sposób św. Paweł maluje pojednanie jako „usunięcie z drogi tego, co było przeciwnikiem, poprzez przygwożdżenie do krzyża” (por. Kol 2,14).

Jego teologia nie jest tylko osobistym podejściem do tematu. W wielu nowotestamentowych listach widać ten kształt myśli. Chociażby w Ewangelii według św. Jana, gdzie czytamy o wywyższeniu Jezusa na krzyżu. Nie chodzi tam o hańbę, lecz o „fakt wiary”, że właśnie dzięki krzyżowi Jezus osiągnął poziom, który w połączeniu z tajemnicą zmartwychwstania dał nam możliwość zbawienia. Bardzo trafnie wyraża to pieśń:

1. Zbawienie przyszło przez krzyż,
Ogromna to tajemnica

Każde cierpienie ma sens,
Prowadzi do pełni życia.

Ref.: Jeżeli chcesz Mnie naśladować,
To weź swój krzyż na każdy dzień
I chodź ze Mną zbawiać świat
Kolejny już wiek.

2. Codzienność wiedzie przez Krzyż,
Większy im kochasz goręcej.
Nie musisz ginąć już dziś,
Lecz ukrzyżować swe serce.

3. Każde spojrzenie na krzyż
Niech niepokojem zagości,

Bo wszystko w życiu to nic
Wobec tak wielkiej miłości

***

Korzystałem ze Słownika symboliki biblijnej, 1998 Warszawa, Wyd. Vocatio.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg