Licealistki wymyśliły grę planszową... o Mojżeszu

Trzy licealistki z Cieszyna: Kasia Kula, Renata Szczepańska i Karolina Czakon wymyśliły i wykonały biblijną grę planszową o dziejach Mojżesza: "Wydobyty z wody", która już robi furorę wśród ich rówieśników!

– Pomysł zrodził się przy okazji przygotowań do kolejnej edycji Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” – mówi Dorota Kania, katechetka w LO im. M. Kopernika w Cieszynie. – Ten konkurs zachęca to czytania Pisma Świętego, do zdobywania wiedzy u źródła. Mamy uczniów, którzy bardzo chętnie biorą w nim udział, ale jest też taka część, której taka forma konkursu w ogóle nie interesuje. Pomyślałam sobie: może udałoby się ich oderwać od komputerów, pokazać im rzeczywistość biblijną przez pryzmat pracy twórczej, która ich zainteresuje, zintegruje, pozwoli wykorzystać talenty, a tym samym zachęci do spotkania ze Słowem Bożym?

Dzięki tej idei, w tym roku ogłoszono pierwszą edycję ekumenicznego konkursu na grę planszową – o dziejach Mojżesza. Przyszło pięć prac – jedną wykonały licealistki „Kopernika” pod opieką ks. Bartosza Łacka, pozostałe cztery – gimnazjaliści z placówki prowadzonej przez Towarzystwo Ewangelickie, pod opieką Urszuli Maślanki, katechetki religii katolickiej w tej szkole.

Jury tworzyli razem z Dorotą Kanią, katecheta ewangelicki Michał Legierski, licealistka Stella Madejska – laureatka „Jonasza” i konkursu biblijnego „Sola Scriptura” oraz uczniowie klasy informatyczno-matematycznej: Weronika Grzybek, Grzegorz Kargula i Arkadiusz Piotrowski.

Tak wygląda najlepsza tegoroczna biblijna gra planszowa "Wydobyty z wody"   Urszula Rogólska /Foto Gość Tak wygląda najlepsza tegoroczna biblijna gra planszowa "Wydobyty z wody"
Najwyższe uznanie zdobyła praca licealistek: Kasi Kuli, Renaty Szczepańskiej i Karoliny Czakon, zatytułowana "Wydobyty z wody". – Nie dlatego, że była to jedyna praca uczniów szkoły ponadgimnazjalnej – mówią członkowie jury. – Gra jest naprawdę świetnie przygotowana merytorycznie, atrakcyjna, wciąga. Podstawą są cytaty z Księgi Wyjścia, którym towarzyszą zadania, nawiązujące do treści. Żeby wykonać zadanie, trzeba najpierw przeczytać biblijny fragment.

– To naprawdę świetna sprawa! Graliśmy przez całą lekcję. Nawet pan katecheta nie mógł się oderwać! Przeszliśmy w 45 minut całą drogę: od wyłowienia Mojżesza z wody, aż do Ziemi Obiecanej – opowiadają licealiści z cieszyńskiego „Kopernika”.

– Każda z nas ma inny talent, więc postanowiłyśmy je wykorzystać– opowiadają zwyciężczynie. Kasia, uczestniczka „Jonasza” zajęła się stroną merytoryczną, Renata – plastyczną, Karolina napisała reguły gry. Ich gra „Wydobyty z wody” powstawała dwa tygodnie i już robi furorę wśród licealistów!

- Planujemy grę wydać i spopularyzować – zapowiada Dorota Kania.

W kategorii prac gimnazjalistów, jury nagrodziło prace uczniów Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego, przygotowane pod kierunkiem Urszuli Maślanki, katechetki religii katolickiej w tej szkole. Podczas gali konkursu 12 maja nagrody otrzymają:: Matylda Forszpaniak, Karolina Krystek, Paweł Duława oraz Daniel Grudzień i Kacper Żelazny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama