Dary Boga i nadzieja człowieka

Biblia jest księgą nadziei, a jej bohaterowie są bohaterami nadziei.

Nie ma w dzisiejszym psalmie wzmianki o autorze. Jest to jednak bez wątpienia jeden z liturgicznych śpiewów starotestamentowej świątyni. I jak każda z takich pieśni z jednej strony wznosi się ku Bogu jako hymn dziękczynienia i uwielbienia Tego-Który-Jest, a z drugiej pełni rolę katechezy uświadamiającej uczestnikom wspólnych modłów, jak wielkie i jak niepojęte są Boże dobrodziejstwa, których doznajemy.

Śpiewamy dziś tylko wybrane strofy psalmu, ale i one wskazują na rozległy obszar, jaki swymi darami Bóg ubogaca. Najpierw autor pieśni wskazuje na słowo Pana. W Biblii jest to najpierw stwórcze Słowo Boga. Bo Słowem Boga stworzony został wszechświat. Ale jest to też słowo Bożego prawa. Przyjęcie go – to początek sprawiedliwości. A zarówno prawo, jak i sprawiedliwość to nie tylko hasła – to rzeczywistość, którą ukochał Bóg, bo jest owocem Jego daru.

I ocalenie od śmierci, i chleb na czas głodu – wszystko to jest łaską Boga.

 

PS 33(32) [29. NIEDZIELA ZWYKŁA ROKU B]

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja