Biblia starsza niż nam się wydaje?

Naukowcy zbadali gliniane tabliczki zapisane starożytnym hebrajskim.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu przy pomocy zaawansowanej technologicznie analizy pisma, zbadali fragmenty zapisanych tabliczek glinianych, które zostały znalezione w twierdzy Tel Arad. Jest to zbiór wojskowych listów napisanych w starożytnym hebrajskim datowanym na koniec okresu Pierwszej Świątyni.

Badacze porównując ze sobą pisma doszli do wniosku, że wiadomości zostały napisane przez osoby z różnych klas społecznych i wyodrębnili co najmniej sześciu autorów. 

– Innymi słowy, cała aparatura wojskowa, zaczynając od wysokich rangą urzędników do skromnych kwatermistrzów małych placówek pustynnych, potrafiła pisać – napisali uczeni w amerykańskim czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" – By wspomóc tę biurokratyczną aparaturę, musiał istnieć system edukacji w Judzie pod koniec okresu Pierwszej Świątyni (przed 586 r. p.n.e.).

Większość naukowców zgadza się, że Biblia została napisana w 6 wieku p.n.e., w czasie niewoli babilońskiej, po zniszczeniu Pierwszej Świątyni. Jednak znalezisko sugeruje, że umiejętność pisania była rozpowszechniona nie tylko wśród elit, a co za tym idzie, może się okazać, że Biblia została napisana dziesiątki lat wcześniej niż dotychczas sądzono.

«« | « | 1 | » | »»
 • Nexus
  13.04.2016 18:25
  Dlaczego piszecie "przed nasza era" a nie "przed Chrystusem"?
 • Sailor
  14.04.2016 09:02

  Obawiam się, że autorka powyższego testu wykazała się ignorancją w temacie, o którym pisze. Biblia z pewnoscią nie została napisana w 6 wieku pne - jak to podaje.

  Najstarsze partie Starego Testamentu (np. Wj 15,21) powstały około X wieku p.n.e., najnowsze pochodzą z II lub nawet I wieku p.n.e. (Księga Daniela)[4]. Według Alberta de Pury i Antoona Schoorsa działalność piśmiennicza na szerszą skalę zaczęła się w Izraelu i Judzie w latach 750-680 p.n.e.[5] Rosnąca liczba badaczy datuje spisanie większości Starego Testamentu na okres panowania perskiego, pomiędzy 539 p.n.e. a 330 p.n.e.[6]

  Zródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia

   

 • Obywatel
  14.04.2016 10:08
  "Większość naukowców zgadza się, że Biblia została napisana w 6 wieku p.n.e., w czasie niewoli babilońskiej, po zniszczeniu Pierwszej Świątyni."

  Dyletanctwo straszne! A co z Księgami opisującymi wydarzenia rozgrywające się np. w II w p.n.e.?
  Poza tym co to znaczy "napisana"? Nawet średnio rozgarnięte dziecko chodzące na religię kojarzyć powinno trzy po trzy coś na temat przekazu ustnego, spisywania i redakcji ksiąg biblijnych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.