Jedno z wielkich objawień

Budzi zdumienie sposób, w jaki Jezus rozpoczyna swoją publiczną działalność jako nauczyciel, droga, prawda i życie.

Z Galilei, gdzie znajdował się Nazaret, przybywa do Judei, w miejsce otwierające się na Morze Martwe, gdzie Jan chrzci w Jordanie. Zbawiciel ustawia się w kolejce, stoi w rzece pośród grzeszników, gotowy, by przyjąć chrzest pokutny.

Kiedy nadchodzi kolej Jezusa, Jan jest zdumiony. Nie wiemy, czy spotkali się oni wcześniej. Zapewne matka opowiedziała Janowi o niezwykłych postaciach Jezusa i Maryi. Poprzednik i zwiastun Jezusa nie może więc ukryć zdziwienia: „To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?”. Jezus odpowiada: „Tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe”, to znaczy: jest sprawiedliwe, żebym przyjął od ciebie chrzest pokutny.

Dlaczego? Ponieważ Jezus przyszedł, żeby wybawić świat od grzechów. W jaki sposób to czyni? Bierze na Swoje ramiona wszystkie grzechy ludzkości, od Adamowego do popełnionego przez ostatniego człowieka, który będzie żył na ziemi. Jest On prawdziwym Barankiem Bożym, który bierze na siebie wszystkie grzechy świata i przemienia grzeszników w synów.

Zastanówmy się nad tym: za sprawą Jezusa Bóg już przebaczył nam wszystkie występki. Katolik powinien szczerze żałować za swoje grzechy, wybaczać tym, którzy zawinili przeciwko niemu, i spowiadać się. Dla pozostałych są inne drogi, które zna tylko sam Bóg, takie jak szczery żal i miłowanie bliźniego. Święty Paweł powie jasno i zwięźle: „On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu” (2 Kor 5, 21), dlatego słusznie On – niewinny – przyjął chrzest pokutny.

Patrząc na te tajemnice, możemy tylko podziwiać uniżoną służbę Jezusa, który przyjmuje postawę grzeszników i łączy się z nimi przed Janem Chrzcicielem. Właśnie w tej chwili z nieba daje się słyszeć głos Boga Ojca zjednoczonego z Duchem Świętym, który ukazuje się pod postacią gołębicy. To jedno z wielkich objawień. W odpowiedzi na akt pokory Jezusa głos Ojca potwierdza: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”.

W ten sposób kończy się pierwsze wydarzenie w publicznym życiu Jezusa. Następnie udaje się On na pustynię, aby walczyć z Szatanem, Swoim tajemniczym wrogiem, i aby go zwyciężyć.

*

Tytuł artykułu pochodzi od redakcji. Tekst jest fragmentem książki o. Gabriele Amortha „Mój różaniec”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit. 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  08.10.2016 14:07
  Biblia Tysiąclecia J 1, 32: Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim.

  Gdzie tu jest napisane, że Duch zstąpił pod postacią gołębicy jak napisaliście?!

  Czy dla was przykładowy tekst: "wylądował swoją awionetką majestatycznie i powoli niczym Boeingiem 747… " jest równoznaczny z tekstem: "wylądował Boeingiem 747" ?

  Rozumiem, że macie za nic słowa Boga : Biblia Tysiąclecia "Wj 20, 4: Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!

  Zabronił wam Bóg malować/rzeźbić wizerunków np. gołębic, którym byście się kłaniali, więc usunęliście to przykazanie.

  Zachciało wam się kłaniać wizerunkom węży, diabła, gwiazd, ptaków, Słońca i Księżyca to odsunęliście Boga na bok i w tym waszym Katechizmie zamieniliście 10 Przykazań na 9 Przykazań Katolickich.
 • katolik
  08.10.2016 23:06
  Pan Jezus z nikim się nie łączył poza Swym Ojcem w Niebie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.