Biblia po turecku

Biblia dla dzieci w języku tureckim, wydawana została przez międzynarodowe dzieło pomocy "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" (Kościół w Potrzebie/ Pomoc Księżom na Wschodzie).

"Katecheci są szczęśliwi, że wreszcie mogą przekazywać dzieciom fragmenty Biblii w ich rodzimym języku tureckim, napisał do "Kirche in Not" dziękując za przysłane książki dominikanin, ks. Lorenzo Piretto, który pracuje we wspólnocie chrześcijańskiej w Stambule.

Nie ma dokładnych danych na temat liczby chrześcijan wśród 66 milionów mieszkańców Turcji. W obrębie Kościoła katolickiego działają wspólnoty obrządku łacińskiego, bizantyjskiego, ormiańskiego, chaldejskiego i syryjskiego.

Biblia dla dzieci , niewielka, barwnie ilustrowana książeczka zatytułowana "Bóg przemawia do swoich dzieci", należy do światowych bestsellerów. W ciągu 25 lat ukazała się w 137 językach i została rozpowszechniona w ponad 115 krajach osiągając nakład ponad 40 mln egzemplarzy. Ostatnio - w marcu br. -ukazała się w języku nepalskim z przeznaczeniem dla dzieci w Nepalu, ale także dla chrześcijan w północnych Indiach i Bhutanie.

Pierwsze egzemplarze "Biblii dla dzieci" założyciel "Kirche in Not" o. Werenfried van Straaten, zaprezentował w 1979 r. biskupom uczestniczącym w Konferencji Biskupów Ameryki Łacińskiej CELAM w meksykańskim Puebla. W tym samym roku, z okazji obchodzonego przez ONZ Roku Dziecka, do krajów Ameryki Łacińskiej wysłano Biblię w języku hiszpańskim i portugalskim, następnie ukazała się po angielsku i francusku - w sumie 1,2 mln egzemplarzy.Od początku wszystkie wersje językowe mają taką samą szatę graficzną, a treść stanowi 98 krótkich opowiadań w oparciu o teksty biblijne. Do dziś akcja ta finansowana jest wyłącznie z pieniędzy ofiarodawców, a wszystkie publikacje tej organizacji, rozdawane są nieodpłatnie.

Jako organizacja na prawie papieskim "Kirche in Not" pomaga mniejszości chrześcijańskiej w krajach islamskich. Popularnością cieszy się tam zarówno "Biblia dla dzieci", jak i "Mały Katechizm Katolicki" - kolejny wielki projekt "Kirche in Not". W latach 1979-2001 katoliccy biskupi, księża i zakonnice rozprowadzili w 24 krajach islamskich ogółem 1,9 mln "Biblii dla dzieci".

«« | « | 1 | » | »»