Rehabilitacja Judasza?

Judasz, apostoł, który wydał Chrystusa oprawcom, może zostać przynajmniej częściowo zrehabilitowany - donosi Życie Warszawy.

Domaga się tego od papieża wielu teologów i biblistów.

Judasz, który wydał Chrystusa za 30 srebrników, nawet dla osób niewierzących jest symbolem zdrajcy. Teolodzy i bibliści chcą to jednak zmienić. Jak podał „The Times”, zrewidowania historii apostoła domaga się m.in. ksiądz Walter Brandmuller z Papieskiej Komisji ds. Nauk Historycznych. Według niego zdrada Judasza nie może być osądzana wyłącznie jako zło. – Trzeba na nią spojrzeć także jako wypełnienie planów Bożych prowadzących do zbawienia człowieka – podkreśla.
Chrystus przebaczył?

Tym planom nie dziwi się ks. prof. Michał Czajkowski. – Mamy prawo rewidować nawet zapisy ewangelistów. Nie są one bowiem biografią, a jedynie jej interpretacją opartą na faktach – wyjaśnia. – A w kwestii Judasza mamy kilka niespójnych relacji. Bibliści od dawna chcieli na nowo spojrzeć na jego historię – zaznacza duchowny. Włoscy dziennikarze przypominają istniejącą w Kościele wersję, że Chrystus przebaczył Judaszowi i zlecił mu pokutę na pustyni.

Motywy zna tylko Bóg

Historia ostro rozprawiła się z apostołem, który miał, przerażony swoim czynem, popełnić samobójstwo. Np. św. Łukasz w swojej ewangelii uznał, że Judasz był opanowany przez szatana. A w „Piekle” Dante umieścił go na samym dnie otchłani. – Dlatego jego rehabilitacja może rozwiązać problem braku miłosierdzia Chrystusa wobec jednego z bliskich współpracowników – mówi publicysta katolicki Vittorio Messori.

– Na pewno nie można mówić, że Judasz został potępiony. O tym, co było w jego sercu, wie tylko Bóg – podsumowuje ks. prof. Czajkowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg