Węgry: Tydzień ekumeniczny i zakończenie Roku Biblii

Na Węgrzech początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zbiegł się w czasie z zakończeniem Roku Biblii, przeżywanego tam wspólnie przez wiernych różnych wyznań - donosi Radio Watykańskie. We wczorajszej modlitwie wieczornej w bazylice św. Stefana w Budapeszcie wzięli udział przedstawiciele Kościołów katolickiego, ewangelickiego i reformowanego.

W swoich wystąpieniach kard. Peter Erdő, prymas Węgier, oraz Gustaw Bolcskei, biskup Kościoła reformowanego, podsumowali zakończony Rok Biblii, podkreślając jego szczególne znaczenie dla dialogu ekumenicznego. Oficjalnego zamknięcia Roku dokonał ewangelicki biskup Imre Szebik, przewodniczący Węgierskiego Związku Biblistów. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Węgierskiej Rady Ekumenicznej.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Kościele węgierskim przeżywany jest szczególnie aktywnie, ponieważ 60 proc. społeczeństwa stanowią katolicy, a prawie 40 proc. należy do Kościołów protestanckich. W związku z tym we wszystkich parafiach odbywają się nabożeństwa, gromadzące na wspólnej modlitwie ludzi mieszkających obok siebie, a należących do różnych Kościołów. Ten podział dotyczy często także poszczególnych członków rodzin, dlatego tydzień ekumeniczny ma tutaj bardzo realny i praktyczny wymiar.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama