Więcej Biblii w duszpasterstwie powołaniowym

„Słowo Boże w duszpasterstwie powołań” - to tematem najbliższej Kongregacji odpowiedzialnych za powołania w Polsce.

Kongregacja obędzie się w dniach 20-22 marca w Centrum Formacji Duchowej Księży Salwatorianów w Krakowie – zapowiedział bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Powołań podczas obrad Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań w Otwocku.

- Inspiracją do podjęcia tej tematyki był październikowy Synod Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła, dlatego gośćmi tej kongregacji będzie dwoje uczestników obrad synodalnych: audytorka Ewa Kusz ze Światowej Konferencji Instytutów Świeckich oraz ks. prof. Waldemar Chrostowski, który był jednym z ekspertów, a do formatorów będzie mówił o wymiarze powołaniowym Słowa Bożego – powiedział bp Polak.

Delegat Episkopatu wspomniał też inne planowane na ten rok inicjatywy duszpasterstwa powołań, takie jak m.in. Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego w dniach 3-10 maja, który zakończy się pielgrzymką na Jasną Górę rodzin osób powołanych oraz stowarzyszeń wspierających powołania. - Przygotowujemy materiały duszpasterskie dla wszystkich parafii w Polsce na ten temat. Zawierają one propozycje homilii, katechez oraz różnych nabożeństw – wyjaśnił.

Kilkuosobowa delegacja z Polski weźmie też udział w spotkaniu Europejskich Centrów Powołaniowych, które odbędzie się od 2 do 5 lipca w Rzymie. Tematem tego spotkania będzie „Słowo Boże, które wzywa i posyła”.

Pytany o sytuację powołaniową w Polsce bp Polak powiedział, że ogólna liczba kleryków diecezjalnych i zakonnych utrzymuje się na tym samym poziomie, co w zeszłym roku. Jeśli chodzi o postulantki, to w tym roku zgłosiło się mniej kandydatek do życia zakonnego niż przed rokiem. - Natomiast więcej jest sióstr po pierwszej czy wieczystej profesji (czyli takich, które złożyły śluby), co – w ocenie bp. Polaka - może być znakiem, że w tej formacji więcej sióstr wytrwa do ślubów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama