Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Można wśród nich zobaczyć "złość" starszego syna Miłosiernego Ojca (Łk 15,25-32) i "złe oko" faryzeuszy zarzucających Jezusowi "zbyt wielkie miłosierdzie dla grzeszników" (A. Jankowski). Pretensje najdłużej pracujących w kontekście dalszych wyjaśnień i końcowej mowy Gospodarza nabierają również negatywnej wymowy i nie harmonizują z przyszłą, eschatologiczną sytuacją.
W świetle "końcowej mowy" można w pełni zobaczyć oblicze Gospodarza Winnicy. Przebija przez tę scenę wrażliwość "Miłosiernego Ojca" (Łk 15), troska "Dobrego Samarytanina" (Łk 10) i ofiarność "Dobrego Pasterza" (J 10). Zaskoczenie musi budzić to, że Właściciel i Gospodarz musi niejako tłumaczyć się ze swojej Dobroci: "Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" (20,15).
Zanim staniemy "twarzą w Twarz" z Dobrym Bogiem warto postawić sobie kilka pytań:
• Gdzie szukać źródła ludzkiej dobroci? Ewangelista podpowiada: "Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta" (Mt 12,35). A Apostoł Paweł podpowiada (na swoim własnym przykładzie): "Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać – nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka" (Rz 7,18-20).
• Jak rozumieć faryzejskie spojrzenie i kalkulację – owo "złe oko" na dobroć? Dlaczego w mass mediach brak zainteresowania dobrymi wiadomościami, dobrymi uczynkami, po prostu ludzką dobrocią?
• Św. Paweł przestrzega owych "pierwszych" (współczesnych czystych i pobożnych): "Czy myślisz, człowiecze, co osądzasz tych, którzy się dopuszczają takich czynów, a sam czynisz to samo, że ty unikniesz potępienia Bożego? A może gardzisz bogactwem dobroci, cierpliwości i wielkoduszności Jego, nie chcąc wiedzieć, że dobroć Boża chce cię przywieść do nawrócenia?" (Rz 2,3-4). W tym samym Liście Apostoł ostrzega jeszcze: "Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty" (11,22-23).
Przyślij swój komentarz
Módl się!
Boże Zastępów, odnów nas
i rozjaśnij swe oblicze, abyśmy doznali zbawienia.
Wyrwałeś winorośl z Egiptu,
wygnałeś pogan, a ją zasadziłeś.
Grunt dla niej przygotowałeś,
a ona zapuściła korzenie
i napełniła ziemię.
Góry okryły się jej cieniem,
a cedry Boże jej gałęziami.
Swe latorośle rozpostarła aż do Morza,
a swe pędy aż do Rzeki.
Dlaczego jej mury zburzyłeś,
tak, że zrywa z niej [grona] każdy, kto przechodzi drogą,
że ją niszczy dzik leśny,
a polne zwierzęta obgryzają?
Powróć, o Boże Zastępów,
Wejrzyj z nieba, zobacz i nawiedź tę winorośl;
i chroń tę, którą zasadziła Twa prawica,
[latorośl, którą umocniłeś dla siebie] (...).
Panie, Boże Zastępów, odnów nas
i rozjaśnij swe oblicze nad nami, abyśmy doznali zbawienia.
Ps 80,8-16.20
Dodaj modlitwę
Żyj Słowem!
Św. Paweł zaleca swoim uczniom "oblec się w dobroć" (Kol 3,12) oraz "miłować dobro" (Tt 1,8). Jak powinniśmy rozumieć apostolskie metafory oraz – co o wiele ważniejsze – jak wprowadzić je w życie?
BANK DOBRYCH NOWIN: Przyślij dobrą nowinę
Dzisiaj w naszej szkole, ZS-P Nr 2 w Rudzie Śląskiej, odbyła się Wigilia środowiskowa z udziałem uczniów, rodziców, dziadków. A oprócz uczniów naszej szkoły wystąpili goście z Ośrodka Miłosierdzia Bożego (ośrodek dla niepełnosprawnych). Atmosfera była naprawdę rodzinna.
felicja05@poczta.onet.pl
Strona Główna Materiałów Szkoły Słowa Bożego :.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.