WIELKI PONIEDZIAŁEK

Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.


Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004

EWANGELIA

Sześć dni przed Pesach Jeszua przyszedł do Beit-Anii, gdzie mieszkał El'azar, człowiek, którego Jeszua wskrzesił z martwych. I wydali obiad na Jego cześć. Marta podawała do stołu, a El'azar był wśród siedzących z Nim przy stole. Miriam wzięła pół litra czystego olejku z nardu, który jest bardzo drogi, wylała go na stopy Jeszui, i otarła Mu stopy swoimi włosami, tak że dom napełnił się zapachem wonności. Ale jeden z talmidim, J'huda z K'riot, ten, który miał Go wkrótce wydać, powiedział: "Te wonności mają wartość rocznych zarobków! Czemu ich nie sprzedano i nie dano pieniędzy ubogim?" A mówił to nie z troski o ubogich, ale dlatego, że był złodziejem. Odpowiadał za wspólną kasę i miał zwyczaj z niej podkradać. Jeszua powiedział: "Daj jej spokój. Zachowała to na dzień mojego pogrzebu. Zawsze macie ubogich wśród siebie, ale nie zawsze będziecie mieć mnie". Wielki tłum Judejczyków dowiedział się, że tam jest, i przyszli - nie tylko z powodu Jeszui, ale i by zobaczyć El'azara, którego wskrzesił. Główni kohanim postanowili wtedy pozbyć się również El'azara, ponieważ to z jego powodu wielkie rzesze Judejczyków odwracały się od swych przywódców i składały ufność w Jeszui.

(J 12,1-11)

7. Zachowała to. Albo: "Niech to zachowa". Ale przecież nic już jej nie zostało, wylała wszystko (Mk 14,6-8), ponadto faktyczne namaszczenie ciała Jeszui do grobu jest opisane później (19,39-40). Zob. inne komentarze ad loc., np. Edwyn C. Hoskyns, The Fourth Gospel, s. 415-417.

8. Zawsze macie ubogich wśród siebie, jak tego naucza Powtórzonego Prawa 15,11, ale nie zawsze będziecie mieć mnie. Choć Jeszui chodzi o to, aby zwrócić uwagę talmidim na doniosłość tych ostatnich chwil, jakie z nimi spędza na ziemi, to niektórzy, podkreślając nacisk kładziony przez judaizm na dobroczynność, uznali te Jego słowa za przejaw nieczułości i samolubstwa. Tak jednak nie jest, z dwóch powodów: (1) Ofiarowany w najwłaściwszej chwili przez Miriam dar miłości dla Mesjasza jest cenny w oczach Bożych właśnie ze względu na jego niesamolubność, (2) marginalna wartość środków, jakie można by ze sprzedaży tego oddać ubogim, jest niczym w porównaniu zarówno z potrzebami ubogich, jak i z mnóstwem innych okazji, jakie mają potencjalni darczyńcy.

10. Główni kohanim byli najgroźniejszymi przeciwnikami Jeszui. Pragnęli nie tylko Go zgładzić, ale wręcz wymazać wszelkie ślady Jego działalności.

11. To z jego powodu, czyli dlatego, że El'azar został wskrzeszony przez Jeszuę, wielkie rzesze Judejczyków odwracały się od swych przywódców, czyli p'ruszim i głównych kohanim (11,47zK), i składały ufność w Jeszui, który przejawiając moc Bożą i świętość, okazał się godny miana prawdziwego przywódcy tak Judejczyków, jak i Żydów w ogóle.

------------------------------------

Beit-Ania - Betania
El'azar - Eleazar
kohanim - kapłani
J'huda z K'riot - Judasz Iskariota (z Kariotu)
Miriam - Maria

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.