Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.
Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004
II CZYTANIE
Trwaj nadal w tym, czego się nauczyłeś i co do czego się przekonałeś, pamiętając o ludziach, od których się tego nauczyłeś, i pamiętając też, że od dzieciństwa znasz Pismo Święte, które może ci dać mądrość prowadzącą do wyzwolenia dzięki ufności złożonej w Mesjaszu Jeszui. Całe Pismo jest natchnione przez Boga i cenne dla nauczania prawdy, przekonywania o grzechu, poprawiania wad i ćwiczenia w prawidłowym życiu; w ten sposób każdy, kto należy do Boga, zostanie w pełni przygotowany do każdego dobrego dzieła. Uroczyście nakazuję ci przed Bogiem i Mesjaszem Jeszuą, który będzie sądził żywych i umarłych, kiedy się objawi i ustanowi swe Królestwo: Głoś Słowo! Bądź zawsze gotów, bez względu na to, czy chwila wydaje się stosowna, czy nie. Osądzaj, karć i napominaj z niezłomną cierpliwością i nauczaniem.
(2 Tm 3,14-4,2)
15 Tymoteusz już od dzieciństwa był kierowany ku ufności do Jeszui Mesjasza przez swą matkę Eunice i Babkę Lois (1,5), Żydówki mesjaniczne. To wielkie błogosławieństwo - taki start życiowy! Niewielu dzisiejszych Żydów mesjanicznych może się poszczycić takim atutem! Większość z nas dopiero w wieku dorosłym odkryła nader dobrze, na nieszczęście, skrywaną tajemnicę: Pismo Święte, czyli rzecz jasna Tanach, może dać mądrość prowadzącą do wyzwolenia dzięki ufności złożonej w Mesjaszu Jeszui. Rolą NTPŻ jest skierowanie czytelników Tanach w tym kierunku, w którym przecież sam Tanach zmierza (Łk 24,25-27; Rz 10,4zK).
16-17 Całe Pismo jest natchnione przez Boga. Inni tłumaczą to w ten sposób: "Całe Pismo natchnione przez Boga jest cenne [...]". Z mojego przekładu czytelnik dowiaduje się, że cały Tanach, każdy jego werset (czyli całe Pismo), jest natchniony przez Boga. Dlatego też Biblia jest nieporównywanie bardziej autorytatywna niż cokolwiek innego, co kiedykolwiek napisano czy powiedziano. Coraz to nowe opinie mogą pojawiać się na pęczki w tempie stu na minutę, ale niepodważalną prawdę ujawnioną przez samego Boga o sobie samym i o człowieku znajdziemy w Tanach i w Nowym Testamencie, i w żadnym innym miejscu. Ponieważ Biblia jest natchniona przez Boga, jest ona cenna ze względu na cztery wymienione cele duszpasterskie. W ten sposób każdy, kto należy do Boga i kto pozwala, aby Pismo było jego pokarmem we wszystkich wymienionych czterech dziedzinach (jednakże nie w oderwaniu od społeczności ludu Bożego; zob. Żm 10,24-25), zostanie w pełni przygotowany do każdego dobrego dzieła.
4,1 Zob. w. 6-8K.
4,2 Głoś Słowo, czyli Dobrą Nowinę. Zob. w. 5K. Spełniając posługę nauczania, osądzaj, karć i napominaj. Te cztery odpowiadają zastosowaniom Pisma wymienionym w 3,16.
(4,5 Głosiciel Dobrej Nowiny, gr. euangelistos - "ewangelista", odpowiednik hebr. m'wasser. Tak zostaje nazwany Filip w Dz 21,8. Ewangelista to jeden z darów udzielonych przez Boga Wspólnocie Mesjanicznej (Ef 4,11). W Wielkim Posłaniu (Mt 28,18-20zK) wierzącym nakazano głosić Dobrą Nowinę wszystkim narodom: i nie-Żydom, i Żydom.)
EWANGELIA
Jeszua powiedział swoim talmidim przypowieść, aby wpoić im, że zawsze muszą się modlić i nigdy nie tracić ducha. "W pewnym mieście żył sędzia, który ani nie bał się Boga, ani nie przejmował się innymi ludźmi. Żyła w tym mieście również wdowa, która wciąż nachodziła go, mówiąc: »Wydaj mi wyrok przeciwko człowiekowi, który chce mnie zrujnować«. Przez długi czas odmawiał, ale potem powiedział sobie: »Nie boję się Boga i nie przejmuję się innymi ludźmi. Ale skoro z tej wdowy taki nudnik, dopilnuję, żeby otrzymała sprawiedliwy wyrok, w przeciwnym wypadku będzie nadal przychodzić i dręczyć mnie do znudzenia!«". I Pan zauważył: "Zwróćcie uwagę, co mówi ten skorumpowany sędzia. Czyż zatem Bóg nie zapewni sprawiedliwości swoim wybranym, którzy wołają do Niego dniem i nocą? Czy długo zwleka w ich sprawie? Mówię wam, że wyda wyrok na ich korzyść, i to prędko! Ale kiedy Syn Człowieczy przyjdzie, czy w ogóle znajdzie na ziemi taką ufność?".
(Łk 18,1-8)
1-7 Jeszua maluje tu obraz sędziego z kultur Wschodu, sędziego, do którego można podejść bez biurokratycznych skrępowań dzisiejszego Zachodu, człowieka wprawdzie bez sumienia, ale z ludzkimi słabościami, które wbrew niemu samemu skłaniają go w końcu do wydania prawdziwie sprawiedliwego wyroku. Jeśli skorumpowany sędzia ostatecznie ulega natręctwu wdowy, to o ileż bardziej Bóg, który jest doskonale sprawiedliwy, odpowie na nieustanne (w odróżnieniu od okazjonalnych wizyt wdowy u sędziego) modlitwy swego ludu wybranego, modlitwy takie jak choćby: "Adonai, jak długo jeszcze będziesz patrzał? Wybaw mnie od ich zagłady, moje jedyne od lwów" (Psalm 35,17), albo: "O Boże, jak długo jeszcze przeciwnik będzie lżył? Czy wróg będzie bluźnił Twemu imieniu na wieki?" (Psalm 74,10).
5 Skoro z tej wdowy taki nudnik, dosłownie: "ponieważ ta wdowa zawraca mi głowę, przeszkadza mi". W języku jidysz słowo nudnik oznacza "kogoś, kto uparcie nudzi, dręczy, naprzykrza się", i świetnie oddaje ten właśnie rodzaj kłopotów, jakich doznaje skorumpowany sędzia.
7 Czy długo zwleka w ich sprawie? Tak by się mogło wydawać - słowa te wypowiedziane prawie dwa tysiące lat temu, a ostatecznie pomsta Boża dotąd nie nadeszła. Ale 2 Ke 3,8-9 ustawia rzeczy we właściwej perspektywie: Bóg nie ociąga się w swoim postępowaniu z ludzkością w takim sensie, jak ludzie rozumieją ociąganie się, bo u Niego "jeden dzień jest jak tysiąc lat" (Kefa cytuje tu Psalm 90,4). A czym kieruje się Bóg, zwlekając? Chęcią doprowadzenia ludzi do nawrócenia (Rz 2,4-6).
------------------------------------
nudnik - utrapieniec, nudziarz
talmidim - uczniowie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |