UNESCO: wystawa o Biblii

W paryskiej siedzibie UNESCO otwarto wystawę „Biblia, dziedzictwo ludzkości”. Można ją zwiedzać do 12 lutego.

„Biblia, Dziedzictwo ludzkości” jest wystawą objazdową po Francji i krajach frankofońskich. Przedstawia ona różne aspekty Biblii z perspektywy kulturowej, historycznej i literackiej. Podkreśla wpływ Pisma świętego na takie dziedziny, jak literatura, historia kultury czy historia sztuki. Projekt został zainicjowany przez francuski Alliance Biblique i otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury.

Niektóre komentarze sugerują, że może być to próba przybliżenia Francuzom Pisma Świętego, ponieważ badania w 2001 r. wykazały, że aż 72 proc. spośród nich nigdy nie czytało Biblii.

Rodzi się również pytanie, dlaczego w UNESCO? Rok 2010 obchodzony jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, zrzeszającą 193 państwa członkowskie, jako „Międzynarodowy rok zbliżenia kultur”. Wybór UNESCO na miejsce inauguracji wystawy jest, więc bardzo symboliczny i podkreśla znaczenie różnorodności kulturowej, którą wystawa chce zaakcentować.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.