Dziś obchodzimy Niedzielę Biblijną. To okazja, by przypomnieć o wielu inicjatywach w diecezji tarnowskiej zachęcających do czytania Pisma Świętego.
- Dziś obchodzimy Niedzielę Biblijną, rozpoczynającą Tydzień Biblijny, ale staramy się, aby na tygodniu się nie skończyło, stąd też wielu kapłanów i wykładowców troszczy się cały rok o studia i spotkania z Pismem Świętym, w których uczestniczy wiele osób - mówi ks. Piotr Łabuda, biblista, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, a także Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego oraz inicjator i redaktor naczelny serii "Krąg Biblijny".
Jako przykład, jak ważne są te spotkania czy wykłady dla diecezjan, którzy w nich uczestniczą, opowiada historię, kiedy to po którymś z nich podeszła do niego jedna z osób, mówiąc o swojej chorobie i tym, że niebawem umrze. - To do dziś siedzi we mnie myśl, że mimo iż ktoś już właściwie odliczał minuty swojego życia, postanowił posłuchać o Biblii, ofiarować godzinę ze swojego życia, swój ostatni czas, by posłuchać o Jezusie - dodaje biblista.
W wielu parafiach powstały Kręgi Biblijne, do których materiały przygotowuje Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. - W tym roku czytamy Ewangelię św. Marka, werset po wersecie. Do książkowych wydań "Kręgu Biblijnego" dołączona została płyta kompaktowa z czytaną Ewangelią, bo - jak wiemy - "wiara się rodzi ze słuchania". Można więc jej słuchać w samochodzie czy domu - zachęca ks. Piotr Łabuda.
W "Kręgu Biblijnym", których nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej "Biblos" wydanych zostało już prawie 40 tomów, znajdują się również wykłady odnoszące się do poszczególnych ksiąg Pisma Świętego. Biblista szczególne zaproszenie kieruje do lektorów, którzy czytają słowo Boże w czasie liturgii Mszy św., do jego medytacji w duchu "Kręgu Biblijnego".
Ponadto regularnie na stronie "Gościa Tarnowskiego", a także w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz pojawiają się kolejne odcinki Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. - W tym roku jego tematem jest "Kościół", co szczególnie ważne w kontekście także odbywającego się w diecezji tarnowskiej synodu - uważa ks. Piotr Łabuda.
Radiowo-Internetowe Studium Biblijne znajdziecie TUTAJ.
W każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19 zapraszamy do tarnowskiego kościoła św. Maksymiliana, gdzie odbywają się cykliczne wykłady otwarte na temat Ewangelii.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość W dębickich Spotkaniach z Biblią uczestniczy zwykle ok. 100 osób. Odbywają się w kościele klasztornym sióstr służebniczek dębickich W Dębicy od blisko pięciu lat z inicjatywy sióstr służebniczek dębickich odbywają się Spotkania z Biblią, prowadzone przez ks. Piotra Łabudę. Uczestniczy w nich zwykle ponad 100 osób, czasem i więcej. Każde składa się z dwóch części - wykładu otwartego, po nim, w przerwie, siostry służebniczki serwują kawę czy herbatę i coś słodkiego, a potem następuje medytacja fragmentu Pisma Świętego w duchu metody lectio divina. Spotkania odbywają się zwykle w drugą sobotę miesiąca.
Ostatnie spotkanie odbyło się wczoraj. Podczas najbliższego - zaplanowanego na 12 maja - uczestnicy prowadzeni przez wykładowcę przejdą drogę Jezusa z Galilei do Jerozolimy.
- Bardzo dużo też osób z naszej diecezji podróżuje do Ziemi Świętej i, co ciekawe, wielu z nich po powrocie sięga po "Krąg Biblijny" albo opracowania z zakresu lectio divina. Dla bardzo wielu ludzi jest to moment, kiedy zaczynają "przygodę" z Pismem Świętym na nowo - dodaje ks. P. Łabuda.
Na koniec Tygodnia Biblijnego, a więc już w najbliższy weekend, w Gródku nad Dunajcem odbywać się będą doroczne rekolekcje biblijne. Wiele "biblijnych" inicjatyw podejmowanych jest także w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |