Jest to fragment książki "Rozwój chrystologii Nowego Testamentu", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa WAM.
Wyrażają one odpowiednio: Bożą transcendencję oraz wierność danym przez Boga obietnicom. One to przechodzą na Chrystusa jako Syna, który jako Solus Sanctus, utrwalony w liturgii rzymskiej, sprawuje pełną władzę nad Kościołem, wyrażoną tym razem za pomocą przenośni kluczy, wzorowanej na Bożych zapewnieniach dla Eliakima, zarządcy domu króla Ezechiasza (Iz 22, 22).
Moje nowe imię (Ap 3, 12) - zob. niżej D (s. 172n).
Amen (Ap 3, 14), nowy tytuł Chrystusa jest echem określenia samego Jahwe (Iz 65,15) jako niezawodnego poręczyciela błogosławieństw i przysiąg. To Imię Boże w zastosowaniu do Chrystusa odpowiada treścią Pawłowemu zdaniu: Ile tylko obietnic Bożych, wszystkie w Nim są „tak". Dlatego też przez Niego wypowiada się nasze „Amen " Bogu na chwałę (2 Kor 1,20). Nagroda dla zwycięzcy jest nowym, oryginalnym udziałem we władzy Chrystusa, wspólnej z Ojcem, której symbolem jest tron. Pojawi się on jeszcze w Ap 22, 1.3.
C. Tytuły i nowe czynności Baranka, tego, który przychodzi
W głównym zrębie Apokalipsy (4,1-22,5) Jezus Chrystus nosi 28 razy (7 x 4)[18] zagadkowe appellativum τὸἀρνίον (to arniori) bez przydawki, która np. była w J 1,29. 36 jako tam określająca synonim Baranka ἀμνός (amnos). Sama nazwa zoologiczna - bez przydawki, należy do cech gatunku apokaliptycznego, o czym była mowa wyżej (por. 7 A).
Liturgia niebiańska sprawowana wokół Bożego tronu w swoich ruchomych obrazach wyraża znane już dotąd prawdy chrystologiczne, ale w nowy sposób:
I ujrzałem między tronem z czterema Istotami żywymi a kręgiem Starców
stojącego Baranka, jakby zabitego,
a miał siedem rogów i siedmioro oczu,
którymi jest siedem Duchów Boga wysłanych na całą ziemię (Ap 5, 6).
Baranek zabity, a mimo to stojący, a potem jeszcze wykonujący szereg czynności symbolicznych - to nowy obraz następstw zbawczych śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tym obrazie Jego siedem rogów i siedmioro oczu - to elementy nie do dokładnego reprodukowania graficznego[19]. Natomiast w biblijnym języku symbolicznym oznaczają one odpowiednio: pełnię potęgi i pełnię wiedzy, wiedzy w tym kontekście przede wszystkim charyzmatycznej, gdyż akcent spoczywa na ludzkiej naturze Pośrednika.
[18] Siódemka oznacza doskonałą pełnię, a czwórka - w związku ze stronami świata - rozmiar kosmiczny. Por. K.H. Rengstorf επτά, TWNT 2, 623-631; H. Balz τέσσαρες , TWNT VIII, 133n.
[19] Stąd jawnym nieporozumieniem są ilustracje, jakie do Apokalipsy wykonał przed wiekami Albrecht Dürer, a znalazł niestety naśladowców swego niefortunnego realizmu także w polskiej grafice dzisiejszej. Natomiast udaną próbą w tym zakresie jest polichromia, którą w kościele-rotundzie w Olsztynie wykonał Gebhard Fugel z subtelnym wyczuciem symboliki i misterium.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |