Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Fragment książki "Wprowadzenie do świętego Pawła", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa Homo Dei
2. Struktura społeczna
2.1. Rozwarstwienie społeczeństwa
a) Dla społeczeństwa Cesarstwa Rzymskiego charakterystyczne było przede wszystkim wyraźne i głębokie rozwarstwienie, dzielące je na dwie całkowicie różne grupy. Po jednej stronie plasowała się wyższa grupa społeczna stanowiąca absolutną mniejszość; należała do niej arystokracja, która przywłaszczyła sobie władzę i skupiała największą część bogactw pochodzących głównie z rolniczych latyfundiów. Z drugiej strony istniała niższa warstwa społeczna, którą stanowiła zdecydowana większość ludności, niemająca władzy i żyjąca w ubóstwie, nieco powyżej minimum potrzebnego do przetrwania albo, bardzo często, poniżej tego poziomu.
Warstwę wyższą stanowiła przede wszystkim rzymska arystokracja, stojąca na czele cywilnej i wojskowej administracji stolicy i prowincji cesarstwa. Sprawowała ona bezpośrednią władzę nad imperium rzymskim. Do owej elity rzymskiej należeli: cesarz, członkowie senatu i ekwici (rycerze). Zaliczała się do niej także miejscowa arystokracja z terenów cesarstwa, stojąca na czele lokalnej administracji, na obszarach, które posiadały niezależną administrację, zawsze jednak podlegającą władzy cesarskiej. Z uwagi na koligacje rodzinne w skład tej grupy społecznej wchodziły także rodziny owych elit arystokratycznych, podobnie jak wszyscy bezpośredni pracownicy administracji przez nią kierowanej, dopóki piastowali urzędy.
Poza arystokracją złożoną z możnych i ich bliskich współpracowników pozostała część ludności rzymskiej tworzyła warstwę niższą ówczesnego społeczeństwa, do której należała także ogromna liczba niewolników. Co prawda wewnątrz tej podstawowej klasy społecznej istniały różne stopnie wynikające z prestiżu i zamożności, jednak nie ma tutaj mowy o właściwej klasie średniej na kształt tej występującej we współczesnym społeczeństwie europejskim. Cała ta ludność, poza nielicznymi wyjątkami, żyła w biedzie i poniżeniu. Nawet ci mający szansę na osiągnięcie względnego dostatku stali w obliczu ciągłego niebezpieczeństwa popadnięcia – w razie jakichkolwiek trudności – w całkowite ubóstwo. Okazałe zabytki Cesarstwa Rzymskiego, które do dziś można podziwiać, nie powinny przysłaniać brutalnej rzeczywistości ówczesnego społeczeństwa o głęboko nierównej strukturze, ponieważ u początku ich powstania obecne są okrutne dramaty i tragedie wielu anonimowych ludzi. Co więcej, nie zapominajmy o tym, iż życie ubogiej ludności nie było tematem kronik lub zapisów na pomnikach, i dlatego często pozostaje ono całkowicie niewidoczne dla historyków i archeologów.
b) Warto zauważyć, że istotna część członków starożytnych wspólnot chrześcijańskich, łącznie z samym Pawłem, należała do niższej warstwy społecznej. Nie dziwi to jednak, zważywszy, iż klasa ta stanowiła zdecydowaną większość ludności w tych czasach. Ten wspólny punkt wyjścia nie wykluczał jednak pewnych różnic w pozycji społecznej i zasobach materialnych między członkami wspólnot chrześcijańskich, tak jak ma to zwykle miejsce w każdej społeczności ludzi ubogich i pokornych. Najprawdopodobniej te właśnie różnice między niektórymi członkami i pozostałą zdecydowaną większością były najsilniej odczuwane wewnątrz niektórych wspólnot chrześcijańskich, na przykład we wspólnocie korynckiej. W rzeczy samej, chodziło tutaj o najbardziej namacalne różnice, bezpośrednio kształtujące życie codzienne tych ludzi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |