Człowiek – zwierz rozumny

Jeśli nie ma dla nas innego życia, nie ma sensu żebyśmy ustępowali miejsca niedźwiedziom, żabom i rzadkim gatunkom traw.

Nocy na Szałasiskach nie da się z niczym porównać. Otulone kropelkami rosy świerki i widoczna z dala Szeroka Jaworzyńska w blasku księżyca nabierały bajkowego blasku. W Polsce szalał absurdalny komunizm, władze co rusz informowały o kolejnych etapach reformy gospodarczej i postępie w sprawie sznurka do snopowiązałek, a ten wtulony w góry skrawek ziemi ze stojącymi na podestach namiotami przywracał trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Dużo piękniejszą niż ziejące czerwienią plakaty, zapewniające o wiecznej przyjaźni ze Związkiem Rad. Wiedzeni tym doświadczeniem, choć właśnie minął czerwiec roku 1989, a Gazeta Wyborcza ogłaszała: „wasz prezydent nasz premier” czy „zielony za zielony” (dolar za 5000 zł), ochoczo targaliśmy z Witkiem trzydziestokilogramowe wory spacerową drogą do Morskiego Oka. Trzeba było widzieć nasze miny, gdy na miejscu dowiedzieliśmy się, że w tym roku tabor będzie zamknięty, bo w okolicy szaleje niedźwiedzica.

Magda – chyba tak nazwano niegrzeczną niedźwiedzicę – robiła się coraz bardziej niebezpieczna. Rok wcześniej potrafiła z gracją baletnicy przeskoczyć ogrodzenie obozowiska i dobrać się do niezabezpieczonych śmieci. Widząc jej dzieło, Witek proponował wtedy, by ubrać ją w pomarańczową, odblaskową koszulkę z napisem „Śmieciarka”. Teraz podobno potrafiła już rozwalać drewniane budki. Jej aktywność zupełnie pokrzyżowała nasze plany. Cóż było robić? Choć jak na misia zachowywała się totalnie niemisiowo, zarządcy parku narodowego uznali, że wystarczy usunąć taterników i ustawić tabliczki apelujące do turystów, by wieczorami nigdzie już nie chodzili. „Niedźwiedź jest w Tatrzańskim Parku Narodowym na swoim miejscu, taternicy i turyści nie”. Jak wieść parkowa niesie, Magda ze swoim potomstwem przestała być na swoim miejscu parę lat później, gdy zamiast wzorem grzecznych niedźwiedzi pociamkać jagody, szukając jedzenia dobrała się do bagażnika samochodu parkowego notabla. Ale tamtego lipcowego dnia wędrując z przygniatającym do ziemi plecakami do Zakopanego chyba pierwszy raz irytowałem się na jawną niesprawiedliwość, jaką jest traktowanie gatunku homo sapiens gorzej niż każdej innej łażącej, pełzającej czy fruwającej gadziny. To co, że mamy rozum. Czyż nie jesteśmy tylko bardziej inteligentnymi zwierzętami?

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • marianna
  09.02.2011 11:42
  Z ogromnym żalem, a także odrobiną zgrozy obserwowałam młodych ludzi, którzy na serio przejęli się tzw. ekologicznymi hasłami wpajanymi im w szkole. Naprawdę uważali się pospołu z resztą ludzkości za śmierdzący wrzód na ciele zdrowej przyrody. Ich poczucie niższości wobec reszty przyrody było uderzające i przy tym zupełnie nieproduktywne. Gotowi byli podpisać się pod apelem o ochronę choćby fok czy bieszczadzkiego wilka, ale lekką ręką rozsiewali wokół siebie śmieci, skracali sobie drogę przez trawniki i nawet by im do głowy nie przyszło sklecenie na zimę karmnika.
 • Ryszard
  15.03.2016 23:33
  Zastanawia mnie wydźwięk tego artykułu. Zwierzętami jesteście. Czyli nie koroną stworzenia jak powiedział Pan nasz i Stwórca? Nie jest tak, że kazał nam sobie czynić ziemię poddaną. Rozmnażać się i zasiedlać ziemię. Nic nie mówił o aborcji ani in-vitro ani o depopulacyjnej szczepionce HPV krórą zeszły rząd ( nierząd) i już niestety nasz"nasz?" prezydebt podpisał. C pan chce powiedzieć koronie stworzenia? Nie chce ale mówi. Ty goju nie jesteś żadną koroną ty jesteś zwierzęciem. Ty się czuj jak żaba albu ślimak. Czy nie o to chodziło Panu, przepraszam? jak nazwisko?
 • eko
  22.02.2019 13:25
  Tak człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Ale współczesne badania naukowe pokazują, że wiele zwierząt też ma swój rozumek i nie przystaje do obrazu ,,typowego bezrozumnego zwierzęcia". Np. krukowate i papugi są bardzo inteligentnymi stworzeniami. Rozpoznają siebie nawzajem, swoje charaktery. Krukowate umieją się wczuć w ,,myślenie" innych osobników swego gatunku i chowają swój żer tak, żeby inne osobniki tego samego gatunku nie widziały skrytki. Sroka rozpoznaje swój obraz w lustrze. Zwierzęta nauczyły się też manipulować nawet ludźmi co dobrze znają właściciele np. psów. Szympansy, goryle i orangutany oraz papugi z rodzaju żako osiągają poziom umysłowy kilkuletniego ludzkiego dziecka. Szympansica Washoe umiała wyrazić swoje stany emocjonalne i potrzeby językiem migowym. Papuga żako o imieniu Alex umiała stosować wiele ludzkich wyuczonych słów stosować we właściwym kontekście :-) A propos eschatologii. W Liście Pawła Apostoła Pawła do Rzymian jest napisane, iż stworzenie jęczy w bólach rodzenia na objawienie się synów bożych by mogło być wyrwane z marności! W Księdze Izajasza jest mowa o powrocie rajskich czasów gdzie będzie panować przyjaźń pomiędzy stworzeniami a człowiekiem. Pozdrawiam serdecznie! eko
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.