Rośliny w Biblii

„Rośliny biblijne w otoczeniu współczesnego człowieka” - to tytuł spotkania i dyskusji, które odbywały się wczoraj wieczorem (8 lutego) w gmachu Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

Na zaproszenie biskupa Jana Tyrawy przyjechał prof. Tadeusz Kęsik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Pracownik Katedry Uprawy Nawożenia Roślin Ogrodniczych na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przy użyciu środków multimedialnych przedstawił wiele gatunków drzew, które - jak podkreślił - towarzyszyły bardzo ważnym wydarzeniom opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu.



Według profesora w Biblii można znaleźć około osiemdziesięciu gatunków roślin o właściwościach leczniczych. Według profesora na uwagę zasługuje chociażby symbol pokoju – oliwka europejska. Jest to drzewo użytkowe, z którego owoców już około sześciu tysięcy lat przez Chrystusem pozyskiwano cenny olej. – Drzewo to przypomina naszą śliwkę. Dzisiaj istnieją jeszcze egzemplarze zarówno na terenie Bliskiego Wschodu jak i na Sycylii, które pamiętają czasy Chrystusa. W Ogrodzie Oliwnym w Getsemani znajduje się osiem takich drzew – podkreślił.

Kolejną rośliną, nad którą warto się zatrzymać, jest cedr libański. W czasach Chrystusa były to drzewa „w sile wieku”. Gatunek ten został wytrzebiony przez ludzi, jednak w Parku Narodowym w Libanie pozostało czternaście najstarszych drzew. – Warto przyjrzeć się palmie daktylowej, która jest symbolem nieśmiertelności. My najlepiej kojarzymy sobie scenę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i występujące w niej gałązki palmowe. Dzisiaj istnieją w oazach tereny, gdzie daktyle stanowią około 60 procent diety mieszkających tam ludzi – mówił gość.

Profesor Tadeusz Kęsik zatrzymał się również przy zagadnieniu chleba świętojańskiego, czyli szarańczynie strąkowym. – Znamy dwa opisy szarańczynu. Pierwszy pochodzi z przypowieści o synu marnotrawnym, który roztrwonił majątek, a potem żywił się tymi strąkami. Drugi opis znajdujemy u św. Marka – to wspomnienie o św. Janie Chrzcicielu, który przebywał na pustyni, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak w tłumaczeniu została ta szarańcza, a chodzi tu po prostu o szarańczyn strąkowy. To piękne drzewo o rozłożystej koronie, które przeżywa obecnie renesans z uwagi na wysoką wartość odżywczą – zakończył.

W spotkaniu uczestniczyli głównie mieszkańcy Bydgoszczy, pośród nich profesorowie związani z tematyką roślin oraz ogrodnicy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama