Jezus wyraźnie identyfikuje postać Jana Chrzciciela z zapowiadanym Eliaszem. Jeśli więc spełniło się proroctwo Starego Przymierza o przyjściu Eliasza, droga dla Mesjasza jest otwarta. Gdzie jednak nastąpił chrzest Jezusa?
Widzeniu Ducha Świętego zstępującego z nieba towarzyszy głos Ojca skierowany bezpośrednio do Jezusa: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie". W świetle Ps 2,7b („Tyś synem moim, Ja ciebie dziś zrodziłem"), rzeczownik „syn" należy interpretować w sensie mesjańskim: Jezus jest oczekiwanym Zbawicielem, który miał przyjść przy końcu czasów. W myśli greckiej termin „syn" posiada nieco inny odcień znaczeniowy niż w mentalności hebrajskiej; w świecie greckim jego występowanie odnosi się niemal wyłącznie do fizycznego pokrewieństwa, podczas gdy w języku hebrajskim znaczenie to może być rozszerzone na przynależność do tej samej grupy, tego samego zawodu, ludu czy na przynależność do Boga Jahwe. W konsekwencji również mowa o synostwie Bożym na gruncie greckim i semickim wykazuje pewne różnice. Zeus zrodził wielu synów i „półbogów"; za każdym razem wskazuje się na pokrewieństwo fizyczne. W filozofii stoików człowiek, ze względu na swój rozum, pochodzi od bóstw i nosi w sobie boskie nasienie. Idea theios aner nie zawiera wprost motywu synostwa boskiego. Inaczej rzecz wygląda na gruncie semickim. Aniołowie, jako przynależący do „niebieskiego dworu", nazywani są „synami Bożymi" (Rdz 6,2.4; Hi 1,6; 38,7; Ps 89,7). Podobnie niektórzy sędziowie (Ps 82,6). Lud Izraela przez samego Jahwe jest określony jako „syn pierworodny" (Wj 4,22). W literaturze sapiencjalnej mędrzec i sprawiedliwy uważany jest za syna Bożego (Mdr 2,13-18). To samo dotyczy króla z rodu Dawida (2 Sm 7,14; Ps 2,7; 89,27). Powstaje jednak pytanie, czy w czasach Jezusa termin „syn Boży" odnoszony był ekskluzywnie do mającego nadejść Mesjasza, czy też jego znaczenie było szersze. Pomocą w rozwiązaniu zagadki okazują się pisma ąumrańskie. W zbiorze mesjańskich fragmentów Biblii Hebrajskiej, zwanym Florilegium, obietnica Natana odnosi się do Mesjasza - króla (4Q flor. 10-14).
1Q Sa. 2,11 odnosi Ps 2,7 do narodzenia Mesjasza[5]. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że tytuł „syn Boży" za czasów Chrystusa stawał się coraz bardziej tytułem mesjańskim. Z taką świadomością używali go ewangeliści, i tak też rozumiano go w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Ewangelia Hebrajczyków, cytowana przez Hieronima, przytacza słowa samego Ducha Świętego zstępującego na Jezusa i do Niego skierowane:
„Stało się, że kiedy Jezus wyszedł z wody, zstąpił na Niego cały strumień Ducha Świętego i powiedział Mu: «Synu mój, we wszystkich prorokach oczekiwałem na Ciebie, abyś przyszedł i abym mógł spocząć na Tobie. Zaprawdę, Ty jesteś moim odpoczynkiem, moim synem pierworodnym, który króluje na wieki»" (Comm. in Is 11,2).
Odkrycia po drugiej stronie Jordanu
Foldery reklamujące Wadi al-Kharrar w Jordanii, po drugiej stronie rzeki, niemal na wysokości Jerycha, brzmią niemal jednoznacznie: „Wspólnie zebrane dane pochodzące z tekstów biblijnych, opowiadań bizantyjskich i średniowiecznych pisarzy, lokalnych tradycji Kościoła Ortodoksyjnego i ostatnio prowadzonych prac archeologicznych sytuują chrzest Jezusa i rozległą tradycję związaną z misją Jana Chrzciciela prowadzoną w rejonie przyległym do rzeki Jordan i tuż na wschód - na terenach obecnego Haszymidzkiego Królestwa Jordanii". Czy taką lokalizację można przyjąć bez zastrzeżeń?
Na kartach Nowego Testamentu pojawia się nazwa „Betania po drugiej stronie Jordanu" (J 1,28). Od najdawniejszych czasów tradycja judaistyczno-chrześcijańska widziała tu miejsce wiązane z Eliaszem Tiszbitą. Prorok Eliasz pochodził właśnie z Tiszbe w Gileadzie, które kojarzone jest ze współczesnym Listib na terenie Jordanii. To tam znajdują się ruiny bizantyńskiego kościoła z VI-VII wieku po Chr., położone na szczycie wzgórza zwanego przez tradycję „Wzgórzem Eliasza". Właśnie stamtąd prorok miał być wzięty do nieba, co bardzo plastycznie przedstawia Druga Księga Królewska:
---------------------------
[5] Baraitha zapisana w bSukka 52a, powstała w II w. po Chr. odnosi wprost Ps 2,7 do postaci Mesjasza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |