Zwoje z Qumran w sieci

Muzeum Narodowe Izraela we współpracy z Google udostępniło w poniedziałek w internecie pięć zwojów znad Morza Martwego, które zawierają m.in. teksty biblijne i datowane są na dwa tysiące lat - poinformowała agencja Associated Press.

Zwoje, zwane także rękopisami z Qumran, umieszczono na stronie, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie w nich konkretnych fraz i tłumaczenie na język angielski. Wśród pięciu zdigitalizowanych rękopisów znajduje się biblijna Księga Izajasza.

Projekt został zapowiedziany w październiku 2010 roku. Szef izraelskiego urzędu ds. zabytków starożytnych Szuka Dorfman mówił o nim wówczas: "To kamień milowy, który łączy postęp i przeszłość, aby zachować to unikalne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń".

Pierwsze rękopisy odnaleźli w 1947 roku beduińscy pasterze w jaskini niedaleko miejscowości Qumran na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Nazwano je wówczas "jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku".

Do 1956 roku odnaleziono blisko 30 tys. fragmentów biblijnych tekstów, w tym najstarszą zachowaną kopię Dziesięciorga Przykazań. Teksty spisane zostały na pergaminie i papirusie w językach hebrajskim, greckim i aramejskim.

Obecnie trzymane są w klimatyzowanych pomieszczeniach Muzeum Narodowego Izraela w Jerozolimie i w obawie przed zniszczeniem tylko niewielka ich część dostępna jest dla zwiedzających.

Google pracuje nad stworzeniem bazy danych zawierającej szerszą kolekcję rękopisów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama