Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Zakończyła się sesja naukowa. Specjalnie dla biblia.wiara.pl podsumowuje ją Ks. Prof. Henryk Witczyk.
Ks. Adam Sekściński: Jak I Kongres Biblijny wpisuje się w misję Dzieła Biblijnego? Jakich owoców tego wydarzenia spodziewa się Ksiądz Profesor w dalszej działalności Dzieła?
Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk: Przede wszystkim ten Kongres jest okazją, byśmy mogli zobaczyć, czego i w jaki sposób dotychczas dokonało Dzieło Biblijne, a także jaki jest sens istnienia tego Stowarzyszenia, powołanego sześć lat temu przez Konferencję Episkopatu Polski. Ten rachunek sumienia – choć przecież nie ostateczny - wypada pomyślnie, ponieważ w kilku, a nawet może kilkunastu już diecezjach, są szkoły formacji biblijnej, studia biblijne adresowane do osób świeckich. W innych - dopiero zaczynają się takie inicjatywy. Zatem - to jest pierwszy cel Kongresu; owa próba oceny stopnia zaangażowania w apostolat biblijny oraz zharmonizowania podejmowanych przez Stowarzyszenie działań. Doświadczenia, jakich nabyliśmy, współpraca z moderatorami diecezjalnymi, podczas organizowania niedziel biblijnych i tygodni biblijnych – odbyły się takie trzy – pozwoliły nam odważnie sięgnąć po pomysł zorganizowania Kongresu ogólnokrajowego w Warszawie, z zaproszeniem członków Dzieła Biblijnego z różnych diecezji, jak również studentów, czy osób interesujących się Pismem Świętym i jego oddziaływaniem na kulturę. W moim przekonaniu, Kongres uświadamia nam, iż Dzieło Biblijne jest Stowarzyszeniem żywym, dynamicznym, potrafiącym oddziaływać w skali nie tylko diecezji czy parafii, ale też całego kraju. Cieszę się z ogromnego zainteresowania mediów i to nie tylko katolickich redakcji radiowych czy pism, ale także mediów świeckich. Z przyjemnością udzielałem wywiadu Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej. W referatach kongresowych mówimy o wielkich twórcach kultury europejskiej, którzy byli bardzo często wspaniałymi interpretatorami Biblii, przybliżali Słowo Boże swoim współczesnym , a także nam dzisiaj; natomiast dziennikarze, ludzie mediów, mają szansę być sługami Słowa Bożego poprzez ich mikrofony, pióra - to wspaniałe orędzie o nadziei, jak pisze papież w adhortacji „Verbum Domini”: by Logos nadziei (potrzebnej jak powietrze lub słońce!) docierał do człowieka współczesnego, zanurzonego w nowoczesnej technice, informatyce, w supermarketach, uwikłanego w trudności dnia codziennego.
Wszystkie wystąpienia (niezależnie od obszaru, którego dotykały – literatura, muzyka, malarstwo, film...), poszukując tropów kodu biblijnego w kulturze, odnosiły się do tzw. „kultury wysokiej”. Rodzi się zatem pytanie: co z kodem biblijnym w „kulturze masowej”? Może to dobry temat na kolejny Kongres?
- Dziękuję za tę sugestię, byśmy zobaczyli, jak orędzie Pisma Świętego jest przenoszone przez myślicieli na poziom życia społecznego, politycznego, czy ekonomicznego poszczególnych narodów. To świetna propozycja! Warto też byłoby zastanowić się, na ile w popkulturze, czy kulturze medialnej, ma szansę zaistnieć orędzie Pisma Świętego?! W jaki sposób powinno ono tam być obecne? W pewnej mierze zadamy sobie te pytania w audycji w Radiu Maryja i Telewizji Trwam w niedzielę o 18:30. Sądzę, że wiele osób odezwie się telefonicznie, by podpowiedzieć nam - biblistom, teologom, duszpasterzom – najbardziej oczekiwane i adekwatne sposoby przeniesienia rezultatów dokonań naukowych współczesnej biblistyki na doświadczenie wiary szerokich rzesz wiernych, którzy na co dzień nie mają dostępu, albo nawet nie myślą o czymś takim, jak komentarze do ksiąg biblijnych, bądź komentarze do czytań w „Gościu Niedzielnym” czy „Niedzieli”. Natomiast oglądają telewizję, odbierają przeróżne sms-y, czy surfują w internecie. Próbujemy na przykład poprzez stronę internetową Dzieła Biblijnego www.biblista.pl , pewne treści udostępniać. Aktualnie postępuje tak wiele redakcji i chwała im za to! To bardzo wielka służba. Cieszymy się, że Dzieło Biblijne może, zainteresowanym redakcjom, służyć pomocą poprzez kontakty z najlepszymi biblistami. Osobiście jestem gotów osobom pragnącym konsultacji biblijnych, wskazać specjalistę w naszym kraju od danej księgi lub epoki, potrafiącego dobrze doradzić, bądź zainspirować.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.