Odpustowa pamiątka

- Jest u nas taka tradycja, że z każdego odpustu trzeba coś do domu przynieść… Do mnie przed chwilą dotarło "królewskie jabłko" - mówił abp Wiktor Skworc na zakończenie odpustowej Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

To wyjątkowe, bo "złote" jabłko metropolita katowicki przekazał swojemu poprzednikowi - abp. seniorowi Damianowi Zimoniowi. Wszyscy pozostali po Eucharystii mogli zajadać się jabłkami, które do Katowic przyjechały z Czarnego Potoku i Łącka.

- Jabłko to symbol władzy. Królowie trzymali go zawsze w lewej ręce, a więc po stronie serca - mówił abp Skworc, wyjaśniając symbolikę tego "królewskiego owocu". Jabłko, według niego, miało wskazywać na umiłowanie Chrystusa i Jego Ewangelii.

Suma odpustowa wypełniła archikatedrę wiernymi z całej archidiecezji. Razem z abp. Skworcem modlili się m.in. przedstawiciele zespołów synodalnych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Akcja Katolicka. Tegoroczna uroczystość Chrystusa Króla była także drugą rocznicą rozpoczęcia II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Mszę św. koncelebrowało wielu księży archidiecezji, w tym abp senior, kapituła kanoników oraz ks. Grzegorz Strzelczyk, sekretarz synodu.

W czasie homilii metropolita katowicki zaznaczył, że wierni, dzięki uczestnictwu w służebnym królowaniu Chrystusa, już tu na ziemi są uzdolnieni do realizowania ideału troski o bliźniego, która w niedzielnej Ewangelii ukazana jest jako kryterium sądu: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Abp Skworc przypomniał także, że zadaniem wierzących jest troska nie tylko o swój lokalny Kościół, ale także o ten w wymiarze powszechnym. Wezwał tym samym do szczególnej jedności z Kościołem prześladowanym w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Metropolita jasno wyraził także troskę o dobre owoce synodu. - Oczekiwany owoc będzie skutkiem obumierania i nowego zasiewu, nowego otwarcia się na Ducha Świętego. Będzie owocem syntezy: modlitwy i naszego działania pod Jego tchnieniem - mówił. - Proszę, pomagajcie waszym duszpasterzom zwłaszcza w tym, co nie jest bezpośrednio związane z posługą słowa, sakramentów i gromadzenia wspólnoty. Właśnie przestrzeń informacji o II Synodzie może być wasza domeną.

Dziękując wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie podczas synodalnych prac, metropolita wezwał Kościół Górnego Śląska o modlitwę w intencji synodu. - Wołam razem z wami modlitwą do Ducha Świętego, aby II Synod był listem do Kościoła katowickiego pisanym pod Jego natchnieniem! Jestem przekonany, że Duch Święty mobilizuje nas, aby Kościół wrócił do pierwszej miłości i pierwsze czyny podjął... Jako adresaci tego wezwania podejmujemy dzieło II Synodu; jego celem jest powrót do źródła wiary. (...) Przez minione dwa lata dokonaliśmy diecezjalnego rachunku sumienia. Teraz przed nami praca (w oparciu o znajomość kontekstu) nad nawróceniem duszpasterskim, ale nie sami z siebie mamy ją wykonać… Idziemy wiernie za Chrystusem Królem, bo "błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie; błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi!" I wy bądźcie błogosławieni - słudzy Królestwa, które w was jest!

Na koniec Eucharystii abp Wiktor Skworc przypomniał, że w przyszłą niedzielę w Kościele w Polsce pod hasłem "Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię" rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. W całym Kościele decyzją papieża Franciszka będzie on poświęcony także osobom żyjącym życiem konsekrowanym.

Oprawę muzyczną Sumy odpustowej zapewnił chór katedralny pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

W niedzielę swój dzień skupienia w katedrze przeżywali także członkowie zespołów synodalnych. Relację zobacz TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg