Jak głosić Jezusa w wielkich miastach?

W Barcelonie odbyła się konferencja o duszpasterstwie w wielkich aglomeracjach.

Poparcie dla kreatywnych wysiłków na rzecz ewangelizacji wielkich aglomeracji współczesnego świata wyraził Papież w przesłaniu do arcybiskupa Barcelony kard. Lluisa Martineza Sistacha. Był on gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat duszpasterstwa wielkich miast. Wzięło w nim udział 23 biskupów takich metropolii, w tym kard. Kazimierz Nycz z Warszawy. Papieskie przesłanie odczytano wczoraj podczas nabożeństwa, które odbyło się w ramach konferencji w barcelońskiej bazylice Sagrada Familia.

Jak zaznaczył Franciszek, Kościół ma za zadanie wychodzić z Ewangelią do ludzi wszystkich epok i sytuacji życiowych, stając się w ten sposób narzędziem Boga, który nigdy nie opuszcza człowieka. Misja ta wiąże się często z koniecznością przezwyciężania schematów i wychodzenia na peryferie. Duszpasterzom nie może zatem zabraknąć ducha ofiarności, otwartości i solidarności, by ci, których spotykają, poczuli się we wspólnocie, na przekór atomizacji i anonimowości, jakie dominują w wielkich miastach.

Barcelońskie spotkanie było drugą częścią konferencji, której pierwsza część odbyła się w maju br., kiedy w stolicy Katalonii spotkali się socjolodzy i teolodzy. Swoje wnioski przedstawili oni wówczas kardynałom. Jutro uczestników konferencji przyjmie na specjalnej audiencji papież Franciszek.

Przez trzy dni kardynałowie analizowali rzeczywistość wielkich metropolii i wyzwania związane z ewangelizacją wielkich stref miejskich. Zdaniem kard. Martineza Sistacha, organizatora kongresu w Barcelonie, „samotność, izolacja, przemoc, ubóstwo i nędza oraz utrata zaufania do instytucji”, to niektóre z problemów wielkich miast. Choć w Buenos Aires katolicy stanowią blisko 92%, a w Bombaju niecałe 3%, to jednak „problemy są podobne, a na wymianie opinii i doświadczeń skorzystamy wszyscy” – podkreślił kard. Martínez Sistach.

W kongresie udział wzięło siedmiu kardynałów z Ameryki (Buenos Aires, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Santiago de Chile, Chicago, San Francisco, Monterrey), trzech z Afryki (Kinszasa, Douala, Abudża), czterech z Azji (Bombaj, Manila, Sajgon, Seul) i dziewięciu z Europy (Rzym, Warszawa, Bordeaux, Zagrzeb, Lizbona, Madryt, Neapol, Lyon, Barcelona). Łącznie reprezentują oni ponad 50 mln katolików, a w metropoliach tych mieszka ok. 110 mln osób.

Spotkanie w Barcelonie zakończyła uroczysta liturgia w bazylice Sagrada Familia, w której uczestniczyli także wszyscy biskupi Katalonii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CYnick
  26.11.2014 20:48
  CYnick
  Ewangelizacja w wielkich miastach?
  1. Bez imprez masowych. Ty przyjdziesz do mnie, a ja przyjdę do ciebie. Może pojdziemy gdzieś razem. Na przykład pkt 2.

  2. Msze św. dla ludzi, czyli nie o 17:00, 17:30 lub o 8:00 lub 8:15 , tylko tak, by rano zdążyli na: pociąg, tramwaj, autobus zakładowy ltp. Wieczorem-po spotkaniu i kolacji z dziećmi/rodziną.

  3. Informacje o mszach świętych nie na zardzewiałej tablicy lub odrapanym krzyżu i nie tylko w niedziele i święta. DUZY NEON: tu msza o 20:00! 21:00 ltp. CODZIENNIE!

  4. Roraty(siłami swoimi lub pożyczonymi) nie o 17:15 i co drugi dzień lub dwa razy w tygodniu, a o 6:15 lub o 5:45 jeśli tak pasuje komunikacja masowa.

  5. Jak przyjdzie dwoje ludzi, to wychwalać pod niebiosa, a nie narzekać.

  6. Wypożyczać do konfesjonału bezrobotnych zakonników i robić im zrzutę wśród wiernych lub zapraszać na śniadanie.

  &. Wykorzystywać różne zebrania, próby chórów i inne pogańskie zgromadzenia do wygłoszenia choćby krótkiej katechezy i modlitwy. Posucha w tym temacie woła o pomstę do nieba. Ksiądz ucieka od ludzi. Na takich spotkaniach tylko magiel lub zbiorowe tracenie czasu.

  cdn
 • katolik
  26.11.2014 22:01
  Kościół katolicki zawsze stawiał jedno pytanie: niebo czy piekło?
 • DobraNowina
  27.11.2014 10:43
  Portal www.TwojaParafia.pl powstał w hołdzie Papieżowi – Świętemu Janowi Pawłowi II z myślą o zaangażowanie w dzieło szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Dołącz do nas !
 • DobraNowina
  27.11.2014 10:43
  Portal www.TwojaParafia.pl powstał w hołdzie Papieżowi – Świętemu Janowi Pawłowi II z myślą o zaangażowanie w dzieło szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Dołącz do nas !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.