Pałające serca

Kiedy medytujemy, odwracamy naszą uwagę od wszelkiej iluzji, wyobrażeń, lęku i zwracamy ją na Boga.

Ojciec John Main uchodzi za jeden z największych autorytetów duchowych XX wieku. Po śmierci tego benedyktyna, natknięto się na egzemplarz Nowego Testamentu, w którym o. Main zaznaczał sobie szczególnie ważne dla niego wersy i cytaty. W „Pałających sercach” zebrano te fragmenty i uzupełniono je korespondującymi z nimi myślami i naukami mnicha.

Oczywiście pojęciem, które pada tu najczęściej jest „medytacja”. O. John Main – jeszcze przed wstąpieniem do klasztoru – uczył się jej od hinduskiego mnicha w Malajach, następnie zaś przeszczepił ją i rozwinął na gruncie chrześcijańskim, proponując, by słowo Maranatha uznać za swoistą mantrę wyznawców Chrystusa.

„Codzienne powtarzanie tego słowa rano i wieczorem w ciszy i skupieniu nazwał medytacją chrześcijańską” – czytam w książce i zaznaczam sobie ten fragment. Czytam kolejny i stawiam przy nim wykrzyknik. Dwie strony dalej coś podkreślam, na następnej zakreślam i tak niemal przez cały czas jej lektury.

Niesamowite ile mądrości udało się zebrać w tej publikacji. Z jednej strony najświętsze słowa Biblii, z drugiej pomedytacyjne refleksje kogoś, kto autentycznie karmi się Słowem. Żyje nim. Pragnie innych zarażać Dobrą Nowiną.

Po przeczytaniu 1 Listu św. Jana o. Main  zauważał: „Im bardziej przyzwalamy na rozwijanie się w nas ducha radości, tym bardziej środek ciężkości naszej uwagi przenosi się ku innym i odnajdujemy nasze spełnienie w drugim człowieku, a nie w sobie. Z tego spotkania z drugim rodzi się twórcza energia, która pozwala nam pracować z oddaniem i miłością”.

Po wgryzieniu się w 1 List św. Piotra uświadamiał sobie, że „każdorazowo wypowiedziana mantra oczyszcza i rozjaśnia naszego ducha (…) Kiedy medytujemy, odwracamy naszą uwagę od wszelkiej iluzji, wyobrażeń, lęku i zwracamy ją na Boga. (…) Mamy dotrzeć do miejsca, gdzie nie ma żadnego oparcia oprócz Boga. Dotrzeć do Światła, by stać się światłem. Medytować to żyć, nawracać się i szukać pokoju, nie ze względu na siebie, ale dla wszystkich”.

Dłuższy fragment „Pałających serc” można przeczytać tutaj,

*

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. tej książki. Zadanie konkursowe było następujące: należało przesłać nam biblijny cytat, nad którym - Państwa zdaniem - szczególnie warto pomedytować. Nagrody otrzymują:

Barbara Tołłoczko z Nysy, Renata Czuchowska z Łazisk Górnych oraz Magdalena Bryłka z Warszawy

Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama