Nasze zadanie: być solą

Dla świata chrześcijanin ma być światłem, które pokaże, że można inaczej; solą, która zmieni mdły smak społeczeństwa drapieżnych egoistów...

Opowieść pierwsza, część trzecia

„Brewiarzowe gęby” – pomyślałem wyprzedzając  na szlaku czterech mężczyzn. Trudno powiedzieć co w nich takiego było. Brak wąsów, w pewnym wieku wśród mężczyzn dość częsty? Staranność ubrania? Wyciszony sposób bycia? Nie wiem. I w sumie nie jestem pewny, czy miałem rację. Przecież i mnie kiedyś, przy tafli Morskiego Oka ktoś znający mnie od kilku minut wziął za księdza. Ale... coś w tym jest prawda? Większość księży nie musi zakładać sutanny, żeby stylem bycia zdradzić kim jest. I podobnie  powinno być z wszystkimi chrześcijanami.

 Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Portal Wiara.pl kazanie na górze 3

Wy jesteście solą ziemi. Jeśli sól utraci swój smak na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi... Jak sól może utracić smak? No i jak to z tymi społeczeństwami chrześcijańskimi, w których prawie wszyscy są ochrzczeni? Przecież takiej ilości soli żaden świat nie wytrzyma...

Ale to nie tak. Jak z każdego tak i z tego porównania nie powinno się  wyciągać wszelkich możliwych do wysnucia wniosków. Jezusowi nie chodziło ani o to, czy możliwe jest, by taka prawdziwa kuchenna sól utraciła smak, ani o to, by chrześcijan nie było za wielu, bo świat będzie zupełnie niestrawny. Jezus chciał w ten sposób wyrazić tylko jedną, ale za to podstawową rzecz: zadaniem chrześcijan jest nadawać światu odpowiedni smak. Nie musi być ich nie wiadomo ile. Wystarczy ich obecność i ich inność. Podobnie jak inność owych „brewiarzowych gąb” i tak zostanie ona zauważona. Ale jest jeden warunek: muszą być jak sól dla innych potraw; muszą być radykalnie inni, radykalnie lepsi niż otaczający ich świat. Wtedy cały świat będzie miał dobry smak. Ale jeśli chrześcijanie stracą ten swój smak, jeśli nie będą radykalnie inni, lepsi, nie będą w stanie nadać światu lepszego smaku. A wtedy po co są? Na nic się już nie nadają. Bogu w Jego dziele zbawiania świata nie są już przydatni. Można ich wyrzucić i podeptać.

No dobrze. Mają być inni. Czyli jacy? Chodzić do kościoła. modlić się, nosić krzyżyk na szyi i różaniec w kieszeni? Jeździć na rekolekcje, modlitwy uwielbienia i uwielbieniowe koncerty? Albo sprzeciwiać się aborcji, eutanazji, in vitro i homoseksualizmowi? To wszystko ważne. Ale nie na tym polega istota chrześcijańskiego stylu życia. Tego stylu, którym możemy zmienić smak świata. Na czym powinna polegać, powie Jezus w dalszej części swojego „Kazania na górze”.

Konkretnie? Tylko w skrócie: nie tylko nie zabijaj, ale i nie gniewaj się na brata i nie wyzywaj go. Także pod płaszczykiem mówienia mu prawdy. Jak wiesz, że ktoś ma na ciebie z górki, to nie przychodź do Boga, póki się z nim nie pojednasz. I nie mów, że to jego problem. Dalej? Nie tylko nie cudzołóż, ale i nie patrz pożądliwie. Mów prawdę zawsze, nie tylko kiedy dodasz do tego, że przysięgasz. Nie tylko nie mścij się; nie odpłacaj też tym, czym inni ci płacą; unikaj konfliktu nawet za cenę tego, że uznają cię za naiwnego słabeusza. Kochaj i módl się za swoich nieprzyjaciół. Miej czyste zamiary kiedy się modlisz, dajesz jałmużnę i kiedy pościsz. Nie goń za dobrami materialnymi; niech te sprawy nie zaprzątają niepotrzebnie twojej głowy. Bądź powściągliwy w sądzeniu, nie bądź obłudny, bądź wytrwały w modlitwie. I wobec drugiego bądź zawsze taki, jakim chciałbyś, by wobec ciebie byli inni. Właśnie na tym polega chrześcijański styl życia. To jest właśnie ta sól, którą mamy uczynić dobrym, jadalnym cały ten świat.

Trudne zadanie, prawda? Przecież świat żyje dziś zupełnie innymi wartościami. I wielu bardzo pobożnych chrześcijan też. Czy w ogóle da się to wprowadzić w życie? Przecież tego nie da się wprowadzić w życie. Nie te czasy. No – już mam przygotowaną wymówkę - ewentualnie w swojej wspólnocie. O tak, tam to jest możliwe.

W tym momencie warto posłuchać co Jezus mówi dalej... Ale o tym może już w następnym odcinku :)

 

Wszystkie teksty z cyklu można znaleźć TUTAJ

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  17.11.2018 23:23
  Chrystus Pan mówi w Ewangelii, że Apostołowie, czyli Kościół katolicki „jest solą ziemi”. Jest on solą ziemi przez to, że sól nadaje smak wszystkim owocom ziemi, czyli dziełom i uczynkom ludzkim. To ta sól stworzyła z wydobywanych z kamieniołomów skał wspaniałe katedry, pomniki wiary i kultury, które podziwiać możemy po dziś dzień. To ta sól stworzyła muzykę i literaturę minionych wieków, to ta sól stworzyła katolickie narody, można nawet powiedzieć, że ludy pogańskie nigdy nie stałyby się cywilizowane bez interwencji Kościoła.
  Jednak Zbawiciel mówi nam również w Ewangelii: jeśli sól smak utraci, czymże ją posolić? (Mt 5, 13). A potem dodaje: Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Tego właśnie jesteśmy świadkami obecnie, drodzy przyjaciele. Nawet w czasach wielkich prześladowań, takich jakich byliście świadkami jeszcze nie tak dawno w waszym kraju, Kościół był znienawidzony, lecz szanowany. Dziś Kościół jest ośmieszany, mieszany z błotem, deptany pod stopami – i rzeczywiście utracił on swój smak. Usiłuje przyjąć zasady, które są mu całkowicie obce. Utracił swój smak, ponieważ uważa, że sól jest zbyt pikantna dla naszych czasów. Przyjął nowy smak, zgodny – wedle słów soboru – z aspiracjami współczesnego świata. Jednak świat współczesny jest od dawna chory. Jego aspiracje nie doprowadziły do jego uzdrowienia, ale do niezliczonych wojen prowadzonych w imię utopii opartej na zasadzie ludzkiej godności.
  Owe zasady wolności, równości i braterstwa są wrogami nie tylko Kościoła, ale całego rodzaju ludzkiego, a Kościół i świat cierpieć będą tak długo, aż nie zrzucą z siebie jarzma tych idei, niszczących wszystkich, którzy im ulegną.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.