Uważaj na fałszywych proroków

Poznacie ich po ich owocach. A konkretniej?

Konstytucja królestwa, opowieść czwarta, część druga

Kliptuś, klapuś, bajtuś. Tak pewnie brzmiałby komentarz niejednego chrześcijanina do tego, co napisałem w poprzednim odcinku, o konieczności wybierania wąskich i ciasnych dróg, o wierności Jezusowej Konstytucji królestwa w każdym calu. Nie brakuje nauczyciel, którzy mówią, że niektóre z tych wskazań Jezusa to przesada. Na przykład z tym nadstawianiem drugiego policzka czy powstrzymywaniem się od wydawania osądów o bliźnich. Chrześcijanin ma być aż tak naiwny? Albo ten dystans wobec dóbr materialnych. Przecież najważniejsze jest, żeby je umieć wykorzystywać dla dobra – głoszą. I już nie przeszkadza im, że już one, a nie Królestwo zaprzątają ich umysł i serce. A co na to Jezus?

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.  Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach.
 

Portal Wiara.pl Kazanie na górze s4 c2


Jasne, po owocach. A konkretniej? No bo czyż nie jest wspaniałym owocem chrześcijańskiej wiary zbudowanie Bogu okazałej katedry? Albo założenie katolickiej szkoły? Albo ... Ha! Czy nie chodzi o wprowadzenie prawa państwowego, które odzwierciedlać będzie prawo Boże? Mniej więcej oczywiście, bo przecież nie da się tym sposobem zadekretować choćby zwykłej życzliwości wobec bliźniego....

Święty Paweł pisał tymczasem, że owocem Ducha są miłość, radość i pokój.  I nie tylko. Jeszcze cierpliwość, uprzejmość, wierność, łagodność i opanowanie. Wychodzi na to, że niekoniecznie chodzi o wielkie, pomnikowe dzieła. Prawdziwego proroka poznaje się po tym, że kocha, a nie wiecznie ma pretensje.. Że jest radosny, a nie wiecznie nachmurzony i sztywny jakby połknął kij. Że emanuje pokojem. Prawdziwego proroka cechuje cierpliwość. Potrafi czekać i nie żąda, żeby już, już! Prawdziwy prorok jest uprzejmy, a nie opryskliwy i łatwo miotający obelgami. Prawdziwy prorok nie goni za nowinkami, ale jest wierny nauczaniu swojego Pana. I ludziom, do których został posłany. Jest też łagodny, nie surowy. I opanowany, nie niestabilny niczym beczka z nitrogliceryną.

A prorocy fałszywi? Można chyba też odnieść do nich to, co święty Paweł pisał o uczynkach ciała. To ci, którzy kochają nierząd, nieczystość i wyuzdanie. Jasne i oczywiste. To też bałwochwalcy i uprawiający czary, co  oczywistym jest już tylko pozornie. Wszak dziś często owymi bałwanami nie są jakieś bożki, ale zwyczajne, ludzkie ego. A czarami szukanie sposobu, by Boga zmusić do zadziałania wedle własnej woli. Fałszywi prorocy to też ci, których działalność prowadzi do nienawiści i sporów. Chyba nawet wtedy, jeśli mienią się obrońcami Bożego prawa. To też ci, którzy prowadzą ku zawiści i wzburzeniu. Obie łatwo przecież wypierają łagodność i opanowanie. Tak, fałszywym jest ten prorok, który niepohamowanie goni za zaszczytami, powoduje rozłamy czy wznieca zazdrość. I podobnie jest  nim ten, kto lubuje się w pijaństwie i hulankach...

Strzeżcie się fałszywych proroków.... Tak, tacy zadowalają się rytuałami, a autentyczna przemiana świata, zwłaszcza siebie samych w duchu Ewangelii, wcale ich nie interesuje. I by niczego nie musieć zmieniać łatwo odwracają porządki. Z zasady, jaką jest nauczanie Jezusa – ot choćby w kwestii sądzenia bliźnich czy nadstawiania drugiego policzka – robią wyjątek. Za to z wyjątków –  wiadomo, czasem chyba trzeba ostrzec przed złym bliźnim czy oddać pięknym za nadobne – robią zasadę.

„Poznacie ich po owocach”. Trzeba nauczanie proroków koniecznie konfrontować z tym, co sami już o Ewangelii wiemy. I nie dać się ciągać do każdej sprawy, które ma w szyldzie „chrześcijański” albo „katolicki”....

***

 

Czytaj, oglądaj i polecaj swoim najlepszym znajomym :)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gregorius
  10.02.2018 00:04
  Proroctwa Świadków Jehowy również nie spełniły się, min. w 1975 r. miał być zapowiadany przez nich Armagedon, teraz odwracają kota ogonem. Sami przyznają to w zielonej książce "Głosiciele Królestwa". Ich członkostwo w ONZ, którą uważają za apokaliptyczną Bestię także wyszło na jaw. A Biblia mówi: "Jeżeli prorok przepowie coś w imię Pana, a proroctwo to nie spełni się, oznacza to że Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to prorok. Nie będziesz się go bał." Jestem byłym Świadkiem, więc jeśli chcecie znać szczegóły, piszcie na e-mail, grzegorz.krajewski@spoko.pl
 • Edek
  21.05.2018 21:20
  Będą mówić pokój i bezpieczeństwo. Słowo Boże jest prawdą. Tam znajdziecie odpowiedź na to co się może niebawem wydarzyć. Tylko przez Jezusa Chrystusa możemy trafić do Boga. Czas łaski kiedyś się skończy, więc pozostaje uwierzyć w jego zbawczość.
 • nika
  13.06.2018 11:53
  Ech, dobrze jest przeczytać ten komentarz po dwóch latach od jego umieszczenia... Daje do myślenia....
 • Rabarbar
  11.03.2019 12:27
  Bardzo często rozważane tutaj słowa interpretuje się jako zachętę do usilnego trwania w pełnieniu chwalebnych czynów i przynoszenia dobrych owoców. Jest w tym ziarenko prawdy. ale logika tekstu jest inna. Jeśli (metaforycznie) jestem cierniem, albo ostem – nie jestem w stanie wydawać z siebie dobrych owoców. Choćby nie wiem jakich wysiłków i argumentów użyli kaznodzieje i prorocy – ze złych drzew nie uzyskają dobrych owoców. Z kolei czymś naturalnym jest, że dobre drzewo przynosi dobre owoce – bo to leży w naturze dobrego drzewa. Nikt nie dziwi się, że ze szlachetnej jabłoni zbieramy dorodne jabłka. Stąd wniosek: w pierwszej kolejności należy koncentrować się nie tyle na zachęcaniu do pełnienia dobra – ile na sprawieniu, by słuchacz-odbiorca przesłania proroka, ze złej rośliny stał się rośliną dobrą. W jaki sposób może się to stać? Zaufanie i zjednoczenie z Chrystusem czyni nas osoby o nowej naturze: „Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe” (2 Kor. 5,17).
  Stosowanie zaleceń Kazania na górze jest trochę nie dla ludzi; jeśli szczerze na to spojrzymy, stwierdzimy, że nie potrafimy żyć tak, jak tego oczekuje od nas Chrystus. Ale On w nas – już to potrafi! Nie chodzi więc o to, byśmy własnym wysiłkiem starali się mobilizować swoje siły, aby chociaż trochę żyć świętym życiem. Chodzi o to, byśmy pozwolili Chrystusowi, aby to On w nas realizował to, co On zamierzył: „Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą” (Flp. 2,13)
  Fałszywi prorocy w tej sytuacji stają się rzecznikami idei samozbawienia człowieka – za pomocą pełnienia przez niego dobrych uczynków. Sami „...okazując pozór pobożności, wyrzekają się jej mocy...” (por. 2 Tm. 3,5). Nie są więc w stanie doprowadzić do zbawienia ani siebie, ani innych. Pozostają więc bez dobrego owocu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.