Biblijni maratończycy

25 przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich czytało Dzieje Apostolskie.

Ekumeniczne spotkanie przy otwartej księdze Słowa Bożego w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej zainaugurowali biskupi: Roman Pindel i Adrian Korczago. Przy pulpicie stanęli katolicy, ewangelicy, prawosławni, adwentyści, baptyści i zielnoświątkowcy. Pismo Święte czytali samorządowcy, pracownicy instytucji dobroczynnych, ruchów religijnych i społecznych, służb mundurowych, młodzież i seniorzy. Jeden z lektorów posługiwał się alfabetem Braille’a. Każdy z czytających otrzymał pamiątkowy Chlebek Pojednania.

Teksty biblijne przygotowała redakcja radia diecezjalnego Anioł Beskidów, która jest pomysłodawcą odbywającego się od ośmiu lat, na kilka dni przed Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, czytania Biblii, które łączy różne wyznania. Maraton odbył się w Książnicy Beskidzkiej, a lektorów zaprosił do udziału w nim dyrektor placówki Bogdan Kocurek.

Biblijni maratończycy   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość I tym razem nie zabrakło słuchaczy ekumenicznego czytania Biblii. Do biblioteki przybyli także liczni słuchacze, którzy na bieżąco mogli śledzić odczytywane fragmenty, których teksty wyświetlono na dużym ekranie. Maraton zorganizowano już po raz dziewiąty. Jego celem jest zgromadzenie przedstawiciele różnych wyznań wokół tego, co je łączy - księgi Słowa Bożego.

Tym razem do lektury wybrano początkowy fragment - pierwsze 11 rozdziałów - Dziejów Apostolskich. W ciągu półtorej godziny lektorzy i słuchacze przemierzyli dystans pięciuset kilometrów, jaki dzieli Jerozlimę, gdzie narodził się Kościół i Antiochię, w której do jego wspólnoty włączono pierwszych pogan, a uczniów Chrystusa po raz pierwszy nazwano chrześcijanami. Odczytano więc opis Wniebowstąpienia Jezusa, wyboru Macieja, zesłania Ducha Świętego, nawrócenia Szawła, pierwszych uzdrowień i nauk, męczeństwa Szczepana i prześladowania Apostołów. Wyświetlane na ekranie teksty uzupełniały dzieła znamienitych artystów, ilustrujące poszczególne wydarzenia biblijne.

Biblijni maratończycy   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Za pulpitem stanęli przedstawiciele różnych wyznań i zawodów. Po raz pierwszy maraton biblijny odbył się w 2009 roku. Podczas kolejnych edycji czytano Ewangelie Marka i Łukasza, listy do Filipian i do Rzymian, fragmenty Dziejów Apostolskich oraz Księgi Rodzaju. Dwa lata temu, wspólnie z przedstawicielami bielskiej Gminy Żydowskiej odczytano fragment Księgi Koleheleta, a Maraton był wówczas dopełnieniem obchodzonego w Bielsku-Białej ogólnopolskiego Dnia Judaizmu.

Następnego dnia międzywyznaniowe czytanie Biblii można było wysłuchać w programie radia Anioł Beskidów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama