Ziemia Święta: Nowe muzeum mozaiki

Od 4 czerwca w Ziemi Świętej, przy tradycyjnej „Gospodzie Miłosiernego Samarytanina”, działa nowe muzeum mozaiki - donosi Radio Watykańskie. Jest ono pierwszym tego typu zbiorem w Izraelu i jednym z trzech na świecie.

Idea inspirująca powstanie muzeum i sama selekcja mozaik do ekspozycji została zaczerpnięta z ewangelicznej przypowieści. Jej bohaterami są Żydzi, Samarytanie oraz chrześcijanie w osobie samego Jezusa Chrystusa. Z tej racji w muzeum zgromadzono mozaiki i przedmioty znalezione w synagogach żydowskich i samarytańskich oraz w chrześcijańskich kościołach z pierwszych wieków.

Już w okresie bizantyńskim chrześcijanie upamiętniali przypowieść o miłosiernym Samarytaninie w pobliżu biblijnej miejscowości Ma’ale Adumim, przy głównej trasie pielgrzymkowej prowadzącej przez Pustynię Judzką. Wybudowano tutaj ważny zajazd dla pielgrzymów udających się do Jerycha i do miejsca chrztu Pana Jezusa nad Jordanem. Mieli oni do dyspozycji duży kościół i miejsca noclegowe.

Krzyżowcy odbudowali zniszczoną gospodę i wznieśli warowną wieżę. Miała ona strzec drogi łączącej Jerozolimę z Jerychem oraz bronić podróżnych przed bandytami. Na ruinach wcześniejszych budowli Turcy wznieśli nieduży zajazd, który obecnie stanowi część nowego obiektu muzealnego.

Trwające dziewięć lat wykopaliska archeologiczne prowadził izraelski Departament Starożytności, a koszt całej inwestycji pokryło ministerstwo turystyki Izraela.

Inauguracji Muzeum Miłosiernego Samarytanina dokonał minister turystyki Izraela, który wyraził nadzieję, że nowo otwarte muzeum będzie jedną z turystycznych atrakcji dla milionów chrześcijańskich pielgrzymów z całego świata. Oficjalna ceremonia otwarcia Muzeum Miłosiernego Samarytanina zbiegła się z historycznym wystąpieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy na uniwersytecie w Kairze, gdzie padły ostre słowa krytyki przeciwko żydowskim osiedlom na okupowanych terenach palestyńskich. Rzecznik Knessetu w swoim przemówieniu podkreślił historyczne więzi Żydów z terenami Zachodniego Brzegu i ich niepodważalne prawo do tych rejonów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama