Wiek XX stał się dla katolików wiekiem ponownego odkrycia słowa Bożego - Biblii. Oddanie się słuchaniu Pisma Świętego otwiera nie tylko uszy, ale i serca uczniów na wielkie tajemnice Boże.
3. Ojciec św. internautom "pod rozwagę"
Dobrze przygotowane medytacja ułatwia lepsze i pełniejsze jej przeżycie, dlatego tak istotna jest troska o zachowanie wszystkich jej elementów. W "medytacji internetowej" (co sądzicie o takim sformułowaniu?) ważna jest przekonanie, że to jest możliwe. Strona będzie miała charakter formacyjny. Jest próbą realizacji wezwania zawartego w Orędziu Jana Pawła II na 36. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: Internet pozwala na ukazanie się miliardów obrazów na milionach ekranów na całym świecie. Czy z tej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się Oblicze Chrystusa? Czy da się usłyszeć Jego głos? Gdyż tylko wtedy, kiedy będzie widzialne Jego Oblicze i słyszalny Jego głos, świat pozna "dobrą nowinę" naszego zbawienia. To jest celem ewangelizacji i to uczyni internet prawdziwie ludzką przestrzenią, gdyż, jeżeli nie ma miejsca dla Chrystusa, to nie ma go także dla człowieka. W tym Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu wzywam cały Kościół do odważnego przekroczenia tego nowego progu, aby "wypłynąć na głębię" w sieci, aby teraz, jak w przeszłości, wielkie zaangażowanie Ewangelii i kultury ukazało światu "chwałę Bożą na obliczu Chrystusa".
Strona www.wiara.pl/szkola/ pragnie mieć charakter interaktywny – możliwość dopisywania komentarzy i modlitw – będzie to więc swoistego rodzaju miejsce spotkania i dialogu. Kościół w każdej epoce jak ojciec rodziny sięga do skarbca, by wydobyć z niego rzeczy nowe i stare (Mt 13,52). Dobrym Skarbcem Kościoła jest Pismo Święte i Tradycja. "Wiara chrześcijańska nie jest jednak religią Księgi, lecz religią Słowa Bożego" (KKK 108). Wiecznie żywe Słowo winno być głoszone i przekazywane przy pomocy języka i metod przystosowanych do czasu i osób (EN 52). Ludzkość nowego milenium coraz częściej komunikuje się przy pomocy mass mediów. Wśród współczesnych środków społecznego przekazu istotną rolę odgrywają Multimedia i sieć Internetowa, które stają się tym samym nowym, otwartym i powszechnym forum głoszenia Ewangelii (Orędzie, 1). Forum to jest globalne i dostępne nie tylko dla wierzących, ale i dla tych, którzy szczerym sercem szukują Boga. Papież pyta jednak: Czy z owej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się twarz Chrystusa i da się słyszeć Jego głos?
Jak w wiekach średnich sztuka chrześcijańska była obrazowym przedstawieniem Pisma Świetego tzw. Biblia pauperum (Biblię w obrazach), tak w erze cyfrowej trzeba zaproponować ludziom zafascynowanym techniką tzw. Biblia multimedium (Biblię w kodzie cyfrowym).
Celem katolickiej strony internetowej Szkoły Słowa Bożego będzie wprowadzenie młodych i dorosłych w medytacyjną lekturę Pisma Świętego, tak, by mogli oni "zobaczyć twarz Chrystusa i usłyszeć Jego Dobrą Nowinę o zbawieniu". Chodzi zatem o duchową formację internautów prowadzącą do pogłębionego analizowania, tworzenia i oceniania podanych obrazów, słów i dźwięków, by stawały się rzeczywistą lekturą w wierze połączoną z otwarciem się na Ducha Świętego i przeradzającą się w medytację, modlitwę i kontemplację oblicza Chrystusa. Multimedia i Internet używane w ten sposób będą prawdziwie ludzką i formacyjną przestrzenią.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |