XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się w „Akademiku Praskim” przy ul. Floriańskiej 3A, blisko katedry św. Floriana.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce w 2001 r. został na prośbę Rady wpisany do oficjalnego kalendarza liturgicznego przez Konferencję Episkopatu Polski i obchodzony jest 26 stycznia, po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W deklaracji II Soboru Watykańskiego Nostra aetate, czytamy: "Kościół spogląda z szacunkiem również na muzułmanów, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post. Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i muzułmanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność".
W Polsce mieszka ok. 35 tys. muzułmanów, a ich głównymi ośrodkami są Warszawa i Białystok. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest realizacją soborowej deklaracji na temat muzułmanów i jej wezwania do wzajemnej pracy na rzecz porozumienia, pokoju i wolności. Ma pomóc katolikom lepiej poznać wciąż mało znaną nam religię i pokazać, jak wiele wyznawców obu religii łączy.
- To na przykład sposób przeżywania świąt, obecność miejsc świętych, podejście do sacrum, sensu i wartości pielgrzymki, czasu postu, a także wspólne inicjatywy, jak np. marsz solidarności z prześladowanymi chrześcijanami czy modlitwa za uchodźców - mówi Agata Skowron-Nalborczyk, sekretarz generalny Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się w „Akademiku Praskim” przy ul. Floriańskiej 3A, blisko katedry św. Floriana. Rozpocznie się o godz. 16. zawiązaniem wspólnoty przy muzyce Orientu oraz wprowadzeniem do tematu "Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom.
Następnie głos zabiorą: o. Stanisław Jaromi OFM Conv., który opowie o chrześcijańskim spojrzeniu na przyrodę jako dzieło Boże w świetle encykliki Laudato si oraz Andrzej Saramowicz o muzułmańskim odniesieniu do świata i przyrody jako Bożego stworzenia. Zaplanowano również czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, które zakończą modlitwa i znak pokoju oraz agapa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |