W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie odbył się Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania Biblii. Licealiści z szesnastu szkół czytali fragmenty Ewangelii św. Jana.
Kiedy przeglądamy Nowy Testament, widzimy, że jest ona wyjątkowo uduchowiona. Bardzo żywa, wręcz bijąca wielką dynamiką, często nazywana jest Ewangelią mistyczną, Ewangelią przemodloną. Muszę dodać, że jako kleryk musiałem nauczyć się prologu tej Ewangelii na pamięć i to w języku greckim. Było to wyzwanie. Zachęcam was do tego, abyście kiedyś sięgnęli do oryginału tej Ewangelii - wspominał przewodniczący jury ks. Paweł Rabczyński z wydziału teologii UWM w Olsztynie.
Uczestników konkursu przywitała wicedyrektor biblioteki Maria Wiśniewska. - Pismo Święte zawiera cenne wskazówki, cenne rady, które być może będą rzutować na wasze dalsze życie. Nie każdy z was wygra nagrodę, ale myślę, że każdy z was wygra własne życie, jeśli będzie tekst biblijny uważał za drogowskaz, a udział w tym konkursie jest dobrym krokiem w tym kierunku - mówiła.
Podkreślała, że ten konkurs ma na celu popularyzację Pisma Świętego, piękne czytanie i rozwijanie sztuki interpretacji tekstu. - Te cele okazały się także bliskie nauczycielom i uczniom, którzy w tym roku tak licznie wzięli udział w konkursie - zauważała wicedyrektor.
Zanim uczniowie przystąpili do konkursu, jeszcze w ostatniej chwili trzymali w dłoniach Pismo Święte, wykorzystując każdy moment, by dopracować występ. - Przygotowując dziewczęta do konkursu, szczególną uwagę zwracałam na szacunek do słowa Bożego. Że jest to słowo Boga skierowane do nas, że należy je czytać z szacunkiem i powagą, i dostojeństwem. To cenny konkurs, bo promuje wśród młodych wartość Biblii jako lektury - uważa nauczycielka Anna Szutkowska z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście.
- Jestem wierzącą osobą, a czytając Pismo Święte, zbliżam się do Boga. Staram się coraz bardziej zrozumieć to, co On chce mi powiedzieć. Dzięki temu konkursowi odkrywam nowe strony Ewangelii, bo inni czytają, a ja ją słyszę, często na nowo odkrywam. Poza tym musiałam ją wielokrotnie przeczytać. Prezentujemy dziś fragment: „Pan Jezus i Samarytanka” - mówi uczestniczka Anna Wołodźko.
Wraz z nią wybrany fragment czytała Wiktoria Brzozowska. - Mogę wgłębić się w Pismo Święte, bo jednak jesteśmy społeczeństwem bardzo zaganianym. Przyznam szczerze, że sama nie mam zbyt wiele wolnego czasu na czytanie Biblii. Uważam, że to dobry sposób, żeby wgłębić się we fragmenty Ewangelii - podkreśla Wiktoria.
- Pierwsze dwie edycje konkursu były powiatowe. Ta dzisiejsza jest już o zasięgu wojewódzkim. Chcemy zwrócić uwagę na słowo Boże, zachęcić ich do czytania i słuchania tego, co jest w słowie Bożym - mówi Bożena Szczurek z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
W jury zasiadała również Maria Paczkowska. - Chciałabym zwrócić uwagę, że Pismo Święte zobowiązuje do powagi, do patosu, ale bez przesady. Bo przesada wywołuje pewien rodzaj groteski. Także nie chodziło o patos przesadzony, ale o czytanie wyważone. I tak dziś zaprezentowała się młodzież - podsumowuje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |